Avantazhet e metodës “ushqyerje, lojë, gjumë”

0 0

Çfarë është orari ushqyerje, lojë, gjumë

Kjo është shumë e thjeshtë: me orarin: ushqyerje, lojë, gjumë, fëmija juaj ushqehet (në gji ose në bibiron), më pas luan për pak (rri pak shtrirë me bark, dëgjon një libër, shijon një ninullë, etj.) dhe më pas shtrihet për një sy gjumë. Të dhënat e këtij orari të veçantë të gjumit dhe të ushqyerit varen kryesisht nga faktorë të veçantë. Kohëzgjatja e të ushqyerit, kohëzgjatja dhe lloji i lojës, koha e gjumit (dhe kohëzgjatja e gjumit) varen nga mosha dhe temperamenti i fëmijës suaj. Por plani bazë është i njëjtë: është gjithmonë ushqyerja, e ndjekur nga disa lojëra dhe më në fund një sy gjumë.

Orari ushqyerje, lojë, gjumë: Pse mund të funksionojë

Pse është kaq e përhapur ky lloj orari i veçantë? Përgjigjja është se kjo është mënyra e vetme më e mirë për ta mësuar fëmijën tuaj të bjerë në gjumë pa ndihmën e lidhjeve të gjumit si ushqimi, lëkundja ose mbajtja. Fëmija juaj ha, dhe më pas luan (gjë që e pengon fëmijën tuaj të bjerë në gjumë gjatë ushqyerjes); pastaj, pas kohës së lojës, fëmija juaj është zgjuar ndërsa shkon në shtrat për të fjetur. Ky orar është i popullarizuar për prindërit që janë duke punuar në trajnimin e gjumit. Ky është një orar që mund të funksionojë për të sapolindurit deri tek foshnjat më të rritura, gjë që e bën atë të adaptueshëm (diçka që ne prindërit modernë shumë të zënë me punë, e duam, apo jo?). Së fundi, ky orar është i popullarizuar sepse është mjaft fleksibël. Ju mund të rregulloni atë që ndodh midis pjesëve “luaj” dhe “gjumë” të orarit. Ju mund ta vendosni fëmijën tuaj në shtrat zgjuar, ose mund të bëni pak lëkundje/qetësim për ta bërë fëmijën tuaj të përgjumur para gjumit. E bukura e këtij orari është se siguron që fëmija juaj të jetë zgjuar pas ushqyerjes; se çfarë do të ndodhë para gjumit të radhës varet nga ju. Për më tepër, ky lloj orari funksionon mirë me pothuajse çdo lloj metode të stërvitjes së gjumit.

Orari ushqyerje, lojë, gjumë: pse mund të mos funksionojë ndonjëherë dhe kur duhet shmangur

Megjithatë, ndjekja e kësaj lloj praktike nuk është e mirë gjatë gjithë kohës; ka situata në të cilat ky lloj orari nuk është ideal. Kohët për të shmangur (ose të paktën për ta modifikuar) përfshijnë:

….gjatë sëmundjes. Një fëmijë i sëmurë ka nevojë për rehati dhe qetësim, dhe kur fëmija juaj është i sëmurë, është shumë mirë të pezulloni orarin tuaj të zakonshëm në favor të qetësimit të fëmijës kur e vini për të fjetur.

….gjatë kohës së udhëtimit ose ndërrimit. Nëse jeni në mes të një tranzicioni të madh jetësor (si lëvizja në një shtëpi të re ose të keni lindur një fëmijë të vogël, atëherë do t’ju duhet të jeni gati për t’i ofruar më shumë ndihmë qetësuese fëmijës se zakonisht. Përveç kësaj, nëse jeni me pushime dhe fëmija juaj është në një mjedis të ri dhe të panjohur gjumi, kjo metodë mund të mos funksionojë aq mirë sa në shtëpi.

….gjatë shpërthimeve të rritjes. Gjatë një vrulli rritjeje, fëmija juaj do të ushqehet orar pa orar dhe mund të mos jetë praktike të ndiqni këtë praktikë sa herë që fëmija zgjohet për të pirë.

….gjatë javëve të para pas lindjes. Zakonisht kjo metodë nuk është shumë e mirë për t’u përdorur në 4-6 javët e para pas lindjes. Foshnjat e porsalindura shumë të vogla kanë tendencë të bëjnë asgjë, përveç të hanë dhe të flenë, kështu që përpjekja për të futur ndonjë “lojë” zakonisht nuk funksionon mirë. Për më tepër, foshnjat e kësaj moshe priren të bien në gjumë natyrshëm gjatë ushqyerjes, kështu që mund të ndihet e pafrytshme të përpiqesh t’i zgjosh për kohën e lojës.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X