Autizmi, benefitet e qumeshtit te gjirit

0 0

Qumështi i gjirit mund të sjellë benefite edhe tek fëmijët autikë, kryesisht në aftësitë e socializimit të tij.
Gjidhënia lëshon oksitocinë
Një studim ka treguar se këta fëmijë kanë mutacione në gjenin CD38, shumë i rëndësishëm në zhvillimin e sjelljes sociale të fëmijës që lidhet me lëshimin e oksitocinës. Duke qënë se gjatë gjidhënies lëshohet oksitocinë, kjo do të shkojë nga nëna tek fëmija.
Gëzimi dhe inati, dy emocionet më të njohura
Studiuesit janë munduar të kuptojnë sa gjidhënia lidhet me perceptimin e emocioneve, duke marrë në studim 97 fëmijë në moshën 7-muajshe, të cilët kishin të zhvilluar një mundësi përtë shfaqur mutacione në gjenin CD38. Këtyre fëmijëve ju janë paraqitur disa foto grash në kompjuter, dhe është vënë re se fëmijët që janë ushqyer për më tepër se 6 muaj me gji kanë preferuar fotografitë e grave, sytë e të cilave shfaqnin emocione pozitive.
Hipoteza e gjidhënies
Gjidhënia gjithashtu ka benefite jo vetëm në lëshimine oksitocinës, por edhe në krijimin e sigurisë tek fëmija, kjo për shkak të qëndrimit shumë pranë nënës. Kjo do ta bëjë fëmijën të jetë më shumë i socializuar. Kujdes! Kjo teori nuk bën fajtore nënën që nuk ka ushqyer fëmijën e saj me gji!


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X