Astma te fëmijët, kujdes me peshën

0 0

 

Astma dhe obeziteti te fëmijët janë të lidhura me njëra-tjetrën. Ky përfundim u arrit nga një studim i kryer në Spitalin e Fëmijëve të Nemours në Orlando (Florida). Sipas të dhënave të mbledhura, një nga dhjetë raste të astmës tek fëmijët mund të shmanget me një dietë të shëndetshme dhe një jetë më aktive.

Hulumtimi, i botuar në revistën mjekësore Pediatrics, përfshinte mbi 500,000 fëmijë të moshave 2 deri në 17 vjeç, duke krahasuar parametrat e fëmijëve normalë dhe atyre mbipeshë. Doli që 23 deri 27% e rasteve të reja të astmës te fëmijët do të shkaktoheshin nga pesha e tepërt. Dhe ashpërsia e simptomave të frymëmarrjes do të ishte proporcionale me nivelin e obezitetit.

Mendimi i ekspertit

Terri Finkel, autor i studimit, shpjegon: “Astma pediatrike është një nga sëmundjet më të përhapura tek fëmijët dhe ka një kosto të lartë për fëmijët dhe familjet e tyre, zvogëlimi i shfaqjes së obezitetit mund të ulë ndjeshëm peshën e astmës tek fëmijët”.

Përveç problemeve të frymëmarrjes, obeziteti në fëmijëri ndikon negativisht për sëmundje të tjera, të tilla si diabeti dhe hipertensioni. Përpjekja për të kundërshtuar këtë sëmundje duhet të jetë – sipas ekspertëve – një prioritet për të përmirësuar cilësinë e jetës.

Lexo edhe: Femijet ne fshat me pak te rrezikuar nga astma

Sorry, there are no polls available at the moment.
Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Rrugëtimi i prindërve deri në...

Disa nëna i kanë zgjedhur emrat e fëmijëve që nga fillimi i shtatzënisë. Të tjerave u duhen javë për të vendosur. Disa vendosin, pastaj ndryshojnë mendje. Dhe secili prej këtyre...

Zënkat mes fëmijëve, ta mësojmë...

Zënkat mes fëmijëve janë normale e të pranueshme, edhe nëse mund të kalojnë në ndonjë shuplakë apo tërheqje flokësh. Megjithatë, situata fillon të bëhet shqetësuese, kur një fëmijë duke shfaqur...

Hapja e gojës ngjitëse edhe...

Të gjithëve na ndodh që të na hapet goja nëse shohim një person që e bën këtë veprim. Dhe ky refleks nuk u ndodh vetëm të rriturve. Edhe në mesin...

Pse duhet të preferoni lodra...

Lojërat me lodra i bëjnë fëmijët të lumtur si dhe i ndihmojnë ata të mësojnë për botën e jashtme. Procesi i lojës është shumë i rëndësishëm për zhvillimin e aftësive...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X