loading

Artikull i Sponsorizuar/ Nifty test, pse gjinekologet mbeshteten tek ky test dhe sa eshte saktesia e rezultateve te tij?

0 0

I keni marrë rezultatet testit NIFTY testit – po tani?

A i keni marrë rezultatet e testit NIFTY ? Ju tashmë jeni një nga mbi 3 milionë gratë shtatzëna në botë që e kanë realizuar me sukses testin NIFTY.

Edhe pse gjinekologu juaj jua ka sqaruar rezultatet dhe kuptimin e tyre duke ju informuar se gjithçka me foshnjen tuaj është në rregull, ju më pas mund të shikoni vetë raportin e rezultateve, i cili është shumë mjaftueshëm i thjeshtë.

Gjithsesi ju dëshironi që t’i kuptoni të gjitha detajet dhe tashmë paqartësitë rreth të kuptuarit të tyre (si pasojë e mendimeve të shumta që çdo nënë e ardhshme ka në mendjen e saj) mund të jenë shtuar disi?!

– A do të thotë “low risk” se rreziku ekziston ende?
– Pse askund në rezultate nuk shkruhet 100% ?
– A është bebi im një fëmijë i shëndetshëm?

Me këto pyetje përballen çdo muaj qindra gra shtatzëna. Rezultatet e fituara janë produkt i një analize jashtëzakonisht të detajuar, e fituar nga sekuencimi i gjenomit të plotë ektracelular të ADN-së se foshnjës.

nifty test albania

Nëse keni realizuar testin NIFTY Basic, rezultatet do të tregojnë për rrezikun e parashikuar për prezencë të trisomisë në kromozomet 21, 18 dhe 13 te foshnja, gjithashtu edhe gjininë e foshnjes (nëse keni zgjedhur ta dini).

Nëse keni realizuar testin NIFTY Standard, rezultatet gjithashtu do të tregojnë detektimin e numrit të çrregullimeve kromozomale të gjinisë (aneuploidi), gjithashtu edhe gjininë e foshnjes (nëse keni zgjedhur ta dini). Nëse keni realizuar testin NIFTY Plus, rezultati, përveç të gjitha të lartpërmendurave, do të tregojë edhe për mundësitë e pranisë së trisomisë në kromozomet 9, 16 dhe 22 te foshnja, si dhe nëse janë detektuar mikrodelecionet e hetuara.

Në rastin më ideal, në secilin prej kërtyre parametrave, në rezultate do të shkruante “low risk”, çfarë do të thotë se ekziston një rrezik i vogël i disa trisomive kromozomale të caktuara, përkatësisht “not detected”, që do të thotë se ndonjë çrregullim i caktuar kromozomal, nuk është zbuluar.

Nëse jeni shtatzënë me binjakë dhe nëse e keni bërë testin NIFTY Twins, në rezultate do të shkruhej se sa është rreziku i trisomisë së kromozomeve 21, 18 dhe 13, si dhe nëse është detektuar kromozomi Y – nëse po, atëherë së paku një nga fetusët është mashkull, nëse jo, atëherë të dy fetusët janë femra.

Për shkak të saktësisë së lartë dhe rezultateve të besueshme të testit NIFTY, gjinekologët mbështeten në të. Gjinekologët e përdorin testin NIFTY në praktikat e tyre, sepse ata e dinë se është një test që jep siguri dhe se pas dërgimit të mostrave të gjakut mundësohet analiza dhe të jepen rezultate.

Bashkë me këtë, ata e dinë se ky test do të sjellë analizën ekstracelulare cilësore maksimale të ADN-së fetale dhe me këtë siguron besueshmëri të plotë të rezultateve të fituara.

NIFTY nuk është vetëm test të cilin e kanë bërë shumë gra shtatzëna në botë – më shumë se 3 milionë në ditët e sotme, por është një test, saktësia e të cilit është vërtetuar në shumë studime të vlefshme në botë, ku kanë marrë pjesë përafërsisht 147.000 shtatzëna.

Në rezultatet e testit NIFTY askund nuk shkruan se saktësia e testit NIFTY është 100 % i saktë, pasi kjo, fakteqësisht nuk është ashtu. Asnjë test në botë, pavarësisht nëse ai është test gjenetik, biokimik, mikrobiologjik apo ndonjë tjetër, nuk ka saktësi 100%, pasi një saktësi e tillë nuk është reale dhe nuk mund të garantohet. Askush askund nuk e ka bërë ndonjë test me saktësi 100 %! Atë nuk e ka as NIFTY, por përkundër kësaj NIFTY ka një saktësi tepër të lartë.

Saktësia e testit NIFTY me zbulimin 3 trisomive më të shpeshta kromozomale: Down, Edwards dhe Patau është 99,12%, që është vërtetuar me studimet klinike më të vlefshme në botë në përafërsisht 147.000 mostra të analizuara të gjakut.

Për këtë arsye nënat e ardhshme dhe gjinekologët mbështeten te NIFTY, pasi e dinë se do të marrin rezultate shumë të besueshme, në saktësinë e të cilit mund të jenë të sigurt.

Lexoni edhe: Artikull i Sponsorizuar/ Si ta dini nëse duhet të realizoni testin NIFTY?

 

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Mjekët ngrejnë alarmin: Lindjet në...

Neonatologët ngrenë alarmin për lindjet në shtëpi, një zgjedhje që, sipas Sinit (Shoqëria Italiane e Neonatologjisë), vë në rrezik shëndetin e fëmijës dhe nënës. Megjithëse përqindja është ende e ulët...

Sindroma e alkoolit të fetusit,...

Konsumi i alkoolit gjatë shtatzanisë mund të shkaktojë keqformime dhe aftësi të kufizuara të njohura si sindroma alkoolike e fetusit. Një test i ri mund ta zbulojë atë herët. Tani...

Infeksioni i rëndë preku foshnjën...

Infeksionet dhe mikrobet nuk i do askush, por rreziku i tyre është edhe më i lartë gjatë shtatzanisë. Bree Pennie ishte 20 javë shtatzënë, kur, pa dijeninë e saj, fëmija...

Problemet me sytë që nuk...

Të vjellat e mëngjesit, gjinjtë që dhembin, këmbët e fryra - lista e simptomave të zakonshme të shtatzënisë vazhdon dhe vazhdon. Por një përvojë më pak e njohur e nënës...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X