Artikull i Sponsorizuar NIFTY| Mjekja e mirënjohur, Mimoza Keta: Si na ndihmon ky test per te shmanguar ankthin që gratë shtatzëna kanë në lidhje më shëndetin e bebit të tyre?

0 0

Burimi i fotos: Vizion+

Mjekja gjinekologe e mirënjohur, Dr. Mimoza Keta shpjegon në detaje se kur një nënë është e rrezikuar që të lindë një foshnjë me çrregullime kromozomale, se si mund të dallohen këto çrregullime pas javës së 10 të shtatzanisë me anë të testeve në nivel ADN, por ndërkohë tregon edhe shqetësimin e nënave te reja në lidhje me shëndetin e bebeve.

Pas gëzimit të madh për lajmin pozitiv të shtatzanisë, nënat nis t’i pushtojë frika dhe shqetësimi nëse do të shkojë gjithçka mirë dhe foshnja do të jetë e shëndetshme. Me këtë situatë përballet çdo herë gjinekologia me eksperiencë Mimoza Keta, prej shumë vitesh. Por ajo është i vetëdijshme se detyra e saj është që t’ju japë shpjegime dhe përgjigje nenave për këto shqetësime.

Në profesionin tim çdo ditë takoj çifte të cilat kënaqen kur u marrin lajmin se presin një fëmijë, por ndërkohë, në fytyrën e tyre, shoh një hije dyshimi dhe pasigurie, e cila pasohet nga pyetja se a është duke shkuar gjithçka në rregull me beben e tyre”, shprehet Dr. Mimoza.

Mjekja pohon se secila grua ka rrezik që të ketë një bebe me probleme kromozomale. Kur një grua është në moshë të re ky rrezik është më i ulët, por me kalimin e moshës ky rrezik është gjithnjë e më i madh.

Për shembull, te një grua 20 vjeçare rreziku që ajo të ketë një bebe me probleme kromozomale është 1:1000, kurse te një grua 40 vjeçare ky rrezik është 1:70. Kjo nuk do të thotë se një grua e cila ka rrezik të shtuar, do të ketë patjeter një bebe me probleme kromozomale, dhe as që një grua e cila ka rrezik të ulët do të ketë një bebe krejtësisht të shëndetshëm, por rezultatet dallojnë sa i përket rrezikut për probleme kromozomale”.

Secili prej nesh kemi 46 kromozome dhe gjysmën prej tyre e kemi trashëguar nga nëna dhe gjysmën tjetër nga babai. Nga aspekti gjenetik, mashkulli dallon nga gruaja vetëm në një kromozom. Mashkulli e ka çiftin kromozomal XY, kurse gruaja XX. Çrregullimet e numrit ose strukturës së kromozomeve quhen kromozomopati”, shpjegon gjinekologja Mimoza Keta.

nifty test

Doktoresha shpjegon më poshtë tre metoda që i përdor për t’ua hequr dyshimet nënave lidhur me shqetësimet nëse foshnja është e shëndetshme: ekzaminimi i detajuar ultrasonografik në tremujorin e parë të shtatzanisë dhe skriningu biokimik i cili konsiston në caktimin e vlerës së dy hormoneve që quhet double test.

I vetmi test i cili nuk bezohet në statistikë, por pikërisht në analizën e materialit gjenetik të bebes është skriningu i ADN-së qelizore të bebes e cila qarkullon në gjakun e nënës. Ky është testi prenatal joinvaziv NIFTY PLUS. Duke iu falënderuar teknologjisë më të sofistikuar mjekësore, analizohet i gjithë gjenomi i bebes dhe në këtë mënyrë zbulohen ndryshimet në të gjitha kromozomet. Ky test mund të kryhet që nga java e dhjetë e shtatzanisë dhe përveç çrregullimeve më të shpeshta kromozomale siç janë sindromi Down, Edwards dhe Patau, mund të analizohen edhe të gjitha kromozomet tjera”, ka deklaruar mjekja Keta.

Sipas tij, ky test është shumë i sigurt (mbi 99%), është i thjeshtë, joinvaziv, nuk paraqet asnjë rrezik për shtatzënën dhe as për beben, sikurse procedura qe bëhet gjatë amniocentezës e cila mund ta rrezikojë beben. Testi bëhet duke marrë 10 ml gjak venoz nga shtatzëna. Është gjithëpërfshirës, sepse mund të analizohen të gjitha kromozomet. Në këtë mënyrë shtatzëna dhe bashkëshorti i saj kanë mundësi që të shijojnë muajt e shtatzënisë dhe të jenë të sigurt që nga fillimi se bebja e tyre është krejtësisht e shëndetshme.

Ky test është testi më i besueshmi deri më tani dhe për këtë arsye unë ju rekomandoj të gjitha shtatzënave, pa marrë parasysh moshën e tyre, të cilat duan ta konfirmojnë më një siguri mbi 99% se bebja e tyre nuk ka çrregullime kromozomale. Patjetër që iu mbetet çiftit që pasi të marrin nga unë informacionet e detajuara për testin, të vendosin nese duan ta bëjnë apo jo”, shpjegon mjekja.

Doktoresha gjithashtu tregon se Testi NIFTY PLUS tregon rrezikun që një grua ta ketë foshnjen me sindromin Down, Edwards ose Patau, por duhet të theksohet se besueshmëria e testit është 99.5% dhe duke marrë parasysh se është test skriningu, kjo nuk do të thotë se besueshmëria është 100%. Ky test jep edhe informacione tjera për sindroma tjera si mikrodelecionet dhe aneuploiditë e kromozomeve seksuale. Po ashtu, nëse çifti ka dëshirë, përmes këtij testi mund ta marrë vesh edhe gjininë e bebes.

Dr. Mimoza Keta ka treguar se gjithnjë e më shumë gra shtatzëna preferojnë ta bëjnë këtë test. Ajo tregon rastin e një gruaje shtatzënë e cila ishte tepër e shqetësuar për shendetin e fëmijës dhe se si ajo i hoqi të gjitha dyshimet nëpërmjet testit NIFTY PLUS.

Muaj më parë në klinikë kisha një grua shtatzënë, jashtëzakonisht të shqetësuar. Ajo kishte bërë double-test dhe rezultati kishte dalë që fëmija kishte një rrezik të lartë për sindromin Down. E diskutova me shtatzënën domethënien klinike të këtij rezultati dhe faktin se rezultati në fjalë nuk do të thoshte me 100% se bebi kishte sindromin Down, por kjo patjetër që kjo gjë duhet të konfirmohesh me testime shtesë. Diskutuam për amniocentezën dhe më pas e informova edhe për mundësinë që ajo të realizonte testin NIFTY PLUS. Ajo u dakordësua që të bënim testin NIFTY PLUS, i cili rezultoi me rrezik të ulët dhe tashmë, pas lindjes, ajo është nëna e një fëmije shumë të shëndetshme” ka përfunduar mjekja Mimoza Keta.

Për më shumë informacion, si edhe për çmimet e testit NIFTYvizitoni faqen  niftytest.alprofilin në Instagram nifty_test_albaniallogarinë në Facebook Nifty test Albania dhe sigurisht mund të kontaktoni përfaqësuesit për Shqipërinë: +355686077644 dhe Kosovën për çdo pyetje që mund të keni,por ndërkohë mos harroni që tashmë pagesa e testit NIFTY PLUS mund të realizohet edhe nëpërmjet kësteve.

Lexoni edhe: Nifty| 3.5 milionë shtatzëna në të gjithë botën e kane bërë këtë test – duhet ta bëni edhe ju! 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lindja me operacion nuk të...

Një nënë 31 vjeçare, rrëfen këndvështrimin e saj mbi komentet që bëjnë njerëz të ndryshëm për mënyrën e lindjes, qoftë kjo e zgjedhur nga nëna, qoftë mënyra e vetme që...

Pse duhanpirja dëmton pjellorinë, sidomos...

Është zbuluar një tjetër pasojë negative e cigares, e cila shton rrezikun e kancerit, goditjes në tru dhe sulmit në zemër: tashmë edhe vështirësinë për t'u bërë prindër. Pirja e...

5 hapa që mund t’ju...

Çdo 4.5 minuta, një fëmijë lind me një defekt në lindje në SHBA. Defektet e lindjes ndodhin në 3-4% të të gjitha shtatzënive. Këto janë shifra që nuk duhet të...

Ekzaminimet e rëndësishme gjatë shtatzënisë...

Të dashura nëna të ardhshme,  Para se të gjithash pranoni urimet tona të përzemërta! Ju urojmë shtatzëni të qetë dhe të shëndetshme. Për t'ju informuar se çfarë duhet të prisni...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X