Antibiotiket, pjesa me e madhe e tyre perdoren tek femija pa qene te domosdoshem

0 0

Përdorimi pa kriter i antibiotikëve mund të favorizojë shumimin e disa super baktereve, të cilët do të jenë të vështirë për tu luftuar, prandaj duhet treguar kujdes i madh me përdorimin e tyre.

Përdorimi i antibiotikëve

Edhe në vendin tonë praktikohet pothuajse pa kriter antibiotiku, dhe përgjithësisht ata rekomandohen tek fëmijët nga mosha 0-5 vjeç si edhe pas moshës 65 vjeçare. Fatkeqësisht në rreth 50% të rasteve përdorimi nuk bëhet në mënyrën e duhur.

Alarmi ndaj super-bakterieve

Problemi kryesor është favorizimi i përhapjes së super-baktereve dhe në lidhje me këtë shumë vende kanë diskutuar edhe në kongreset mjekësore si ai “Amit” në mënyrë që të mund të sigurohej një tablo e specifikuar e të gjitha vendeve të botës në lidhje me përdorimin e antibiotikëve. Disa prej vendeve të botës do të nxjerrin edhe lidhje që ndalojnë përdorimin e antibiotikëve kur nuk është e nevojshme.

Rregulli numër 1: lani duart!

Gjatë kongresit është diskutuar në lidhje me disa masa që mund të merrni për të parandaluar ngjitjen dhe përhapjen e baktereve, dhe rregulli kryesor është të lani duart.

Sipas Marco Tinelli, drejtues i Unitetit operativ të sëmundjeve infektive dhe tropikale në spitalin e Lodi, fëmijët duhet të mësojnë që në vitet e para të shkollimit rastet kur mund të përdoren antibiotikët, një praktikë që ka vite që ndiqet në vendet nordike.

Cili është mendimi juaj në lidhje me përdorimin e antibiotikëve në vendin tonë? Mendoni se është kthyer në një praktikë tashmë edhe kur nuk është i nevojshëm?

Lexoni edhe: A mund ta trajtojme infeksionin e veshit pa antibiotikë?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X