Anomalite kromozomike te fetusit, zbulohen me anen e nje testi

0 0

Mjafton një analizë gjaku e thjeshtë për të zbuluar nëse fmija do të ketë një anomali kromozomike. Ky test do të ketë mundësi të analizojë gjenetikën e fetusit nëpërmjet gjakut të nënës. Kjo mund të kryhet gjithashtu edhe me anën e amniocentezs por edhe me anën e viliocentezes.

Kur kryhet ky test?

Zakonisht kryhet nga java 10-18 e shtatzanisë dhe mund të kryhet edhe në rast shtatzanisë multiple (më shumë se një fëmijë), shtatzanive me nënat surrogate etj. Këshillohet më tepër nëse nëna është në moshë të madhe, nëse nëna ka kryer testet e trimestrit të parë dhe të dytë të cilët kanë rezultuar pozitiv, nëse shtatzania është në rrezik aborti spontan, nëse gjatë ekografisë janë vënë re probleme etj.

Cilat anomali identifikohen?

Kjo analizë bëhet zakonisht për të diagnostikuar sindromën down, sindromën eduard, sindromën kleinfelder, turner etj.

Trisomnitë

Në të gjitha rastet e mësipërme fetusi do të ketë një kromozom më tepër se zakonisht. Në rastin e sindromës doën kromozomi tepër do të shkakojë vonesë në zhvillimin e trurit dhe probleme fizike në zemër, veshka, stomak etj. Në rastin e sindromës eduard do të kemi një kromozom më tepër tek kromozomi 13, dhe në rastin e sindromës patau do të kemi defekte të rënda në zemër. Fëmija rrallëherë mundet të mbijetojë më shumë se një vit.

Lexo edhe: Anomalite kromozomike ne shtatzani

Lexo ne materialin e meposhtem: Testi jo-invaziv numer 1 ne bote per te dalluar anomalite gjenetike te femijes


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X