Aftesia me e mire e nje vajze dhe e nje djali…

0 0

Djali im ka ecur më parë, vajza ime ka folur më parë, ajo mund të përshëndeste që në muajin e 7… Nëse do të dëgjosh bisedat e nënave, do të kuptosh se çdo gjë rrotullohet rreth fëmijës, nevojave dhe aftësive të tyre dhe ndonjëherë mund të jetë një bisedë  e tillë që do të fillojë të krijojë shqetësimet e para të nënës. Përse kështu? Sepse krahasimi mes fëmijëve është diçka e gabuar, që çon në ankth nëse bebi nuk mund të bëjë dicka në një moshë të caktuar.

Sipas ekspertëve…

Aftësitë e vajzave janë të ndryshme nga të djemve, por jo vetëm kaq. Të gjithë fëmijët kanë aftësi të ndryshme nga njëri-tjetri, megjithatë sipas studimeve vajzat do të ishin më të afta në të folurin e hershëm, ndërsa djemtë do të kishin aftësi më të mira motorike. Faza e parë e të folurit, pra belbëzimi do të fillojë më herët tek vajzat, zakonisht rreth muajit 6-7 të jetës, ndërsa tek djemtë zakonisht fillon rreth 1 muaj më vonë.

Përse vajzat flasin më herët se djemtë?

Hipoteza më e pranueshme do të jetë ajo që e lidh këtë aftësi me faktin se pjesa e trurit që lidhet me të folurën, zhvillohet më herët tek vajzat për shkak të hormoneve që ndodhen në trupin e saj. Sipas mjekut pediatër Leo Venturelli, njëkohësisht edhe autor i shumë librave pediatrikë, probabiliteti që djemtë të zhvillojnë aftësi më të mira motorize, ndër të cilat mund të dallojmë zvarritjen më të hershme, si edhe në ngarjen e lodrave me dy rrota.

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

  • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
  • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
  • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
  • TV (13%, 78 Votes)78
  • Muzike (8%, 49 Votes)49
  • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Sa është madhësia normale e...

Adoleshenca është koha e rritjes së shpejtë dhe ndryshimeve të tjera të nxitura nga fillimi i pubertetit. Mund të jetë një kohë e pasigurisë së madhe, pasi disa adoleshentë në...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X