A shërbejnë detyrat e shtëpisë gjatë pushimeve?

0 0

 

A i shërbejnë detyrat e shtëpisë në periudhën e pushimeve fëmijëve? Pothuajse i gjithë opinioni edhe nxënësit e mësuesit janë të ndarë në dy pjesë. Disa janë pro dobisë së detyrave gjatë pushimeve, të tjerë jo.

Pse po?

Mësuesit që mbështesin idenë e detyrave gjatë pushimeve thonë se këto detyra i ndihmojnë nxënësit të mos shkëputen nga shkolla e detyrimet dhe të mbeten të angazhuar.

Pse jo?

Ndërsa pjesa tjetër mendon se detyrat për më tepër që janë përsëritje e atyre që bëhen në shkollë, janë thejsht lodhje për fëmijët dhe nuk i lejojnë të shijojnë pushimet.

 Zgjidhja ideale?

Edhe në këtë pikë zgjidhja ideale është një e mesme. Fëmijët nuk duhet t’i lënë tërësisht pas dore detyrat, por jo të mbingarkohen. Ata duhet të gjejnë kohë edhe të pushojnë, të argëtohen gjatë ditëve festive të fundvitit.

Shpesh detyrat e shtëpisë gjatë periudhës së pushimeve shkaktojnë ankth e stres tek prindërit e tek fëmijët.

Si mendoni juve prindër të nderuar?

Lexo edhe: Mbingarkesa me detyrat e shtepise demton femijet


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X