Pse duhet ta lani gjithmonë fytyrën pasi lani dhëmbët?

Thonë se sekreti i një fytyre të bukur është një regjim i mirë për lëkurën, një dietë super e shëndetshme dhe ushtrime të rregullta.
0 0

Por një dentiste estetike e famshme ka zbuluar se si gjendja e dhëmbëve dhe mishrave të tyre mund të ketë një ndikim të rëndësishëm në shëndetin tonë të përgjithshëm dhe në shëndetin e lëkurës.

Dr Grace Goar Vershinina, nga Beverly Hills, tregoi gabimet e zakonshme të higjienës orale që njerëzit bëjnë, të cilat mund të shkatërrojnë lëkurën – dhe pse duhet të lani gjithmonë fytyrën pas larjes së dhëmbëve.

Dr Vershinina tha se goja vepron si një “portë hyrëse në trup”.

‘Goja është një portë, një hyrje kryesore në trup, shëndeti i dobët i gojës mund të ketë pasoja negative për të gjithë trupin. Bakteret nga goja mund të futen lehtësisht në qarkullimin e gjakut dhe të shkaktojnë inflamacion, infeksion dhe sëmundje, ‘tha ajo.

Dr Vershinina tha ndërsa ju mund të jeni duke konsumuar një dietë super të shëndetshme, duke u stërvitur rregullisht dhe përdorni produktet më të mira në treg për lëkurën, lëkura juaj ende mund të preket nëse keni probleme dentare.

Nëse keni higjienë të dobët orale, infeksion të dhëmbëve të fshehur, lloje të ndryshme të metaleve në dhëmbë, lëkura juaj ka shumë gjasa të mos ketë atë shkëlqimin e shëndetshëm sepse një gojë e shëndetshme kontribuon në një lëkurë të shëndetshme.

Ajo tha që të kesh një higjienë të mirë orale është e nevojshme për të mbajtur të shëndetshëm dhëmbët dhe mishrat e dhëmbëve – dhe për të parandaluar lëkurën që duket e lodhur ose puçrrat.

Dr Vershinina tha që ju duhet të lani dhëmbët dy herë në ditë, të përdorni fillin dentar dhe të pastroni gjuhën tuaj, bëni kontrolle të rregullta dentare çdo gjashtë muaj dhe të zëvendësoni mbushjet tuaja.

Ajo sugjeroi të investoni në një furçë dhëmbësh elektrike.

Dr Vershinina gjithashtu këshilloi që të lani fytyrën pasi të keni larë dhëmbët.

‘Pasi të keni larë dhëmbët, lani fytyrën në mënyrë që të eliminoni ndotjen e tërthortë nga goja në lëkurë,’ tha Dr Vershinina.

Dentistja rekomandon larjen në një lëvizje të butë, rrethore – dhe jo horizontale sepse mund të dëmtojë dhëmbët tuaj.

Lexo edhe: Si ta mbajmë sa më të pastër furçën e dhëmbëve?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Përse nuk është mirë ta...

Sa shpesh duhet të lani të porsalindurin tuaj? Ka një arsye të mirë pse duhet ta anashkaloni banjën e fëmijës suaj sonte. Mësoni sa shpesh duhet të lani të porsalindurin...

20 sekonda mjaftojnë për të...

Gjatë pandemisë Covid-19 mësuam t’i japim rëndësinë e duhur larjes së duarve mirë. Një veperim që shumë shpesh bëhet shumë me ngut. Tani, një hulumtim i kryer nga disa fizikanë...

Në vjeshtë rikthehen parazitët e...

Përkundër vëmendjes së madhe që sot i kushtohet higjienës, pastrimit dhe parandalimit të sëmundjeve, parazitët e kokës tek fëmijët janë një problem që ende nuk mund të çrrënjoset. Këta parazitë...

Mjaftojnë 24 ora pa i...

Higjiena e gojës është thelbësore për të parandaluar sëmundjet dhe jo vetëm në gojë. Kjo është arsyeja pse është thelbësore të mos qëndroni shumë gjatë pa larë dhëmbët. Ekspertët paralajmërojnë:...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X