loading

A nxit aloe vera rritjen e flokëve, përfitimet prej saj

Aloe vera ka aftësi të jashtëzakonshme për të rritur qarkullimin e gjakut. Kjo është arsyeja pse vetitë e saj shëruese janë kaq unike. Kur përdorni aloe vera në flokët dhe kokën tuaj, qarkulimi i gjakut në kokën tuaj rritet. Kur lëkura pastrohet, mund të shihni që prishja dhe humbja e flokëve ngadalësohet.
0 0

Aloe vera gjen përdorim të gjerë në kozmetikë për kujdesin ndaj lëkurës dhe flokëve dhe më poshtë kemi disa nga përfitimet nëse e aplikojmë në rrënjën e flokëve.

Qetëson skalpin e kokës nëse është i irrituar

Dermatiti Seborrheik është termi klinik për gjendjen që ne e quajmë zbokth. Simptomat e një skalpi që ju kruhet mund të trajtohen me aloe vera. Një studim i vitit 1998 zbuloi se aloe vera ndihmoi në zgjidhjen e inflamacionit të kokës që shkakton zbokthin. Acidet yndyrore që gjenden në bimën e aloe kanë veti anti-inflamatore.

Pastron thellë flokët me shumë yndyrë

Aloe vera pastron gjëndrat e fijeve të flokëve në mënyrë efikase, duke hequr sebumin shtesë dhe mbetjet nga produktet e tjera të flokëve. Por aloe vera nuk dëmton fillimin e flokëve tuaj ndërsa pastron. Për dallim nga kimikatet e tjera në produktet e flokëve, aloe vera është e butë dhe ruan strukturën e tyre.

Forcon dhe riparon rrënjët e flokëve

Aloe vera përmban vitaminat A, C dhe E. Të treja këto vitamina kontribuojnë në qarkullimin e qelizave, duke promovuar rritjen e shëndetshme të qelizave dhe flokët me shkëlqim. Xheli i aloe verës është gjithashtu një burim i mirë i vitaminës B-12 dhe acidit folik. Të dy këta përbërës mund të parandalojnë rënien e flokëve.

Aloe vera është një produkt popullor që njerëzit e përdorin në lëkurën e tyre pas ekspozimit të diellit. Kjo për shkak të përmbajtjes së lartë të kolagjenit dhe vetive ftohëse. Përmbajtja e vitaminave në aloe vera sugjeron që mund të funksionojë për të riparuar dëmtimin e diellit në flokët tuaj.

Nxit rritjen e flokëve

Aloe vera ka aftësi të jashtëzakonshme për të rritur qarkullimin e gjakut. Kjo është arsyeja pse vetitë e saj shëruese janë kaq unike. Kur përdorni aloe vera në flokët dhe kokën tuaj, qarkulimi i gjakut në kokën tuaj rritet. Kur lëkura pastrohet, mund të shihni që prishja dhe humbja e flokëve ngadalësohet.

Ka shumë njerëz që pretendojnë se aloe vera në të vërtetë bën që flokët të rriten shumë më shpejt. Por tani, ka pak prova klinike për të vërtetuar ose kundërshtuar këto pretendime.

Rreziqet dhe paralajmërimet për aloe verën

Zakonisht ka pak arsye shqetësuese kur përdorni xhelin e aloe verës, por disa njerëz janë alergjikë ndaj tij. Para se të përdorni aloe verën në sipërfaqe të mëdha, bëni një provë në një pjesë të vogël lëkure. Fërkoni një pjesë të vogël të aloe verës në pjesën e brendshme të kyçit të dorës dhe prisni deri në dy orë për të parë nëse lëkura juaj reagon keq. Kjo do t’ju njoftojë nëse keni një ndjeshmëri ndaj aloes.

Nevojiten më shumë prova klinike për të vërtetuar përfundimisht përfitimet e xhelit të aloe verës për flokët dhe studimet vazhdojnë. Por nëse dëshironi që flokët tuaj të duken më së miri, mund të konsideroni të provoni xhel aloe vera si pjesë të rutinës suaj të kujdesit për flokët. Mund të mos funksionojë për të gjithë, por të paktën nuk ka asnjë rrezik ta provoni.

Lexo edhe: Perfitimet qe keni nga Aloe vera


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Stomatologu që kujdeset për pamjen...

Dr Gamer Verdian është themeluesi dhe drejtori i një prej klinikave më të mëdha dentare të Sidneit, Dental Lounge dhe një ekspert kur bëhet fjalë për zbardhjen e dhëmbëve. Kohët...

10 truke të kujdesit për...

Por jo shumë njerëz e dinë që është e mundur të dukeni perfekte edhe pa përdorur mjete profesionale dhe produkte bukurie. Gjëja më e rëndësishme është të njihni disa sekrete...

8 Shenja që tregojnë se...

Dhe është e trishtueshme kur nuk marrim rezultate të mira pasi harxhojmë kaq shumë para për këtë proces mjaft të bezdisshëm dhe ndonjëherë edhe të dhimbshëm. Qimet që bien në...

Ekspertët parlajmërojnë: Ja pse gratë...

Ato hidratojnë fytyrën, vendosin fondatinë dhe përdorin patjetër rimel, duke i dhënë këtij produkti avantazh përpara produkteve të tjera. Dhe ndërsa mendoni se make up-i nuk po ju bën ndonjë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X