X

Kryesore

A ndikojnë problemet e dhëmbëve në aftësinë për të mos mbetur shtatzënë?

 

Janë kryer disa studime për të parë nëse neglizhimi i shëndetit tuaj dentar mund të ndikojë në shanset për të ngelur shtatzanë. Por deri tani nuk është vërtetuar se sëmundjet orale ndikojnë në pjellori.

Problemi i dhëmbëve që shkencëtarët mendojnë se mund t’ju shkaktojë vonesë në konceptimin quhet sëmundja parodontale (sëmundja e çamçakëzit), ku mishrat fryhen dhe infektohen. Kjo gjendje e zakonshme mund të jetë një reflektim i shëndetit të përgjithshëm jo të mirë, i cili gjithashtu mund të ulë shanset për të ngelur shtatzënë.

Sëmundja periodontale zhvillohet me kalimin e kohës nëse nuk pastroni mishrat e dhëmbëve.

Mishrat përmbajnë shumë lloje bakteresh , të cilat shkaktojnë edhe zverdhje dhe lënë vatra të hapura për zhvillimin e infeksioneve.

Sapo të jetë zhvilluar infeksioni dhe inflamacioni, mendohet se kimikatet lëshohen në qarkullimin e gjakut që mund të ndikojnë në pjesë të tjera të trupit tuaj.

Ka patur lidhje midis sëmundjes së paradontale dhe sëmundjeve të zemrës, problemeve të veshkave dhe lindjes së parakohshme.

Mënyra më e mirë për të parandaluar sëmundjen është të lahen dhëmbët dy herë në ditë. Kjo do të ndihmojë sepse pastroni mbeturinat e ushqimit që mund të mbërthehen midis dhëmbëve tuaj.

Lexo edhe: A lejohen trajtimet dentare gjate shtatzanise?

Comments

comments

Me shume ne: Nje guide e pergjithshme
ushqimet per rritjen e flokut
Si t’i bëjmë flokët të rriten më shpejt?

Ju duket sikur flokët tuaj duan një përjetësi për t'u zgjatur? Nuk jeni vetëm. Për proçesin e gjatë të rritjes...

Close