loading

A ndikojnë problemet e dhëmbëve në aftësinë për të mos mbetur shtatzënë?

0 0

 

Janë kryer disa studime për të parë nëse neglizhimi i shëndetit tuaj dentar mund të ndikojë në shanset për të ngelur shtatzanë. Por deri tani nuk është vërtetuar se sëmundjet orale ndikojnë në pjellori.

Problemi i dhëmbëve që shkencëtarët mendojnë se mund t’ju shkaktojë vonesë në konceptimin quhet sëmundja parodontale (sëmundja e çamçakëzit), ku mishrat fryhen dhe infektohen. Kjo gjendje e zakonshme mund të jetë një reflektim i shëndetit të përgjithshëm jo të mirë, i cili gjithashtu mund të ulë shanset për të ngelur shtatzënë.

Sëmundja periodontale zhvillohet me kalimin e kohës nëse nuk pastroni mishrat e dhëmbëve.

Mishrat përmbajnë shumë lloje bakteresh , të cilat shkaktojnë edhe zverdhje dhe lënë vatra të hapura për zhvillimin e infeksioneve.

Sapo të jetë zhvilluar infeksioni dhe inflamacioni, mendohet se kimikatet lëshohen në qarkullimin e gjakut që mund të ndikojnë në pjesë të tjera të trupit tuaj.

Ka patur lidhje midis sëmundjes së paradontale dhe sëmundjeve të zemrës, problemeve të veshkave dhe lindjes së parakohshme.

Mënyra më e mirë për të parandaluar sëmundjen është të lahen dhëmbët dy herë në ditë. Kjo do të ndihmojë sepse pastroni mbeturinat e ushqimit që mund të mbërthehen midis dhëmbëve tuaj.

Lexo edhe: A lejohen trajtimet dentare gjate shtatzanise?

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Dëshironi të shmangni një emër...

Por kur bëhet fjalë për emrin e një personi, për të cilin prindërit vendosin për një vit dhe më pas fëmija do të jetojë me atë emër për dekadat e...

Doni që t’i rrisni flokët...

Pavarësisht nga pamja e tyre, ata gjithmonë duken të adhurueshëm. Sidoqoftë, si prind, ju mund të shqetësoheni për flokët e fëmijës pasi dëshironi që kur të rritet të ketë flokë...

Nëse fëmijët studiojnë muzikë përmirësojnë...

Hulumtimi Kanadez Studiuesit ekzaminuan të dhënat e shkollave të 112,000 studentëve nga të cilët rreth 13% kishin ndjekur të paktën një kurs muzikor, si piano, orkestër, grup xhazi, kor etj....

10 gjërat e zakonshme në...

Sigurisht që nënat kujdesen shumë gjatë blerjes së lodrave për t'u siguruar që ato nuk janë të rrezikshme për të vegjlit e tyre. Megjithatë, nganjëherë ne nënat nuk shohim përtej...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X