loading

A mund të ngelim shtatzënë ndërkohë që jemi shtatzënë? Ja rastet që janë dokumentuar në të gjithë botën

Sado e pabesueshme mund të jetë, një grua që e ka tashmë një fëmijë në bark, mund të ngelë sërish shtatzënë. Kjo tingëllon si një fenomen i mbinatyrshëm nga një film sci-fi, por është e vërtetë – një grua mund të ngelë sërish shtatzënë edhe pse tashmë është e tillë.
0 0

Sipas Bright Side kjo gjendje e rrallë quhet “superfetacion”, që nënkupton krijimin e një fetusi të dytë, ndërsa gruaja është shtatzënë me një tjetër. Si rezultat, një nënë  merr 2 binjakë me mosha të ndryshme gestacioni dhe nganjëherë edhe 2 data të ndryshme të lindjes.

“Superfetacioni” është e njëjta gjë si “superfekondimi”. Kjo e fundit nënkupton fekondimin e 2 vezëve të lëshuara gjatë një periode menstruale nga marrëdhënie të ndara. Në këtë rast, një grua do të priste binjakë bivitellinë ose biciklikë. Në rastin e superfetacionit, një grua ngel shtatzënë gjatë dy cikleve menstruale të ndryshme nga njëra-tjetra dhe përveç moshës, binjakët do të kenë pesha të ndryshme, gjatësi e madje edhe grup gjaku të ndryshëm.

Normalisht, kur një grua është shtatzënë, vezoret e saj ndalojnë lëshimin e vezëve në mitër, sepse hormonet i dërgojnë një sinjal trupit për t’u “përgatitur” për rritjen e një fëmije. Megjithatë, kur ndodh superfetacioni, vezoret prodhojnë dhe lëshojnë një vezë tjetër, e cila gjithashtu mund të fekondohet.

Ka 10 raste të njohura zyrtarisht të këtij fenomeni dhe e fundit ndodhi në Australi me një grua të quajtur Kate Hill – ajo ngeli shtatzënë dy herë brenda 10 ditëve. Ajo lindi dy vajza të vogla – Charlotte dhe Olivia, të cilët janë klasifikuar si binjake, megjithatë, diferenca kohore mes ngjizjes së tyre ishte 10 ditë. Megjithëse ato lindën në të njëjtën ditë, peshat e tyre dhe llojet e gjakut ishin të ndryshme.

Superfetacioni mund të ndodhë edhe midis kafshëve. Minj, kangurë, lepuj, mace apo dele, thuhet se kanë pasur raste kur kanë lindur me superfetacion. Edhe peshqit e kanë treguar këtë aftësi të jashtëzakonshme.

Ishte Aristoteli i cili e vuri re këtë fenomen në lepujt. Ai vërejti se lepujt e vegjël që kishin lindur nga një nënë, ishin në madhësi të ndryshme nga njëri-tjetri. Disa prej tyre ishin dukshëm më të vegjël.

Kjo ishte si rezultat i superfetacionit, pasi pasardhësit e rinj më të vegjël kishin ardhur për shkak të shtatzënisë së dytë.

Lexo edhe: 7 Arsyet pse është mirë të jeni shtatzënë në verë

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Ja pse data juaj e...

Mjekët e llogaritin datën e lindjes duke ditur ciklin tuaj të fundit menstrual. Zyrtarisht, ata llogaritin 40 javët e shtatzënisë nga perioda e fundit. Regjistrimet tuaja për vazhdimin e shtatzanisë...

Të përzierat në shtatëzani: përdorni...

Përveç ilaçeve, për format e buta të ndjesisë për të vjellë mund të përdorni xhinxherin ose akupresurën duke përdorur byzylykë specifikë. Pse xhinxher? Karakteristikat anti përzierje të xhinxherit, një bimë...

A është e sigurt nëse...

Sidoqoftë, nëse profesioni juaj i përditshëm kërkon që ju të qëndroni në këmbë për një kohë të gjatë çdo ditë, ju mund të dëshironi të dini nëse kjo është e...

Si t’i bëni flokët e...

Ushqyerja me një dietë ushqyese që është e ekuilibruar mirë dhe plotëson të gjitha kërkesat ushqyese tuajat dhe foshnjës tuaj është jetësore gjatë shtatëzanisë. Ju nuk mund të bëni kompromise...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X