A mund të hamë makarona për darkë?

Makaronat në mbrëmje nuk ju dëmtojnë, përkundrazi zbusin, lehtësojnë gjumin dhe mbi të gjitha nuk ju shëndoshin. Kjo mbështetet nga një grup studiuesish nga Spitali Brigham dhe Women në Boston, autorë të një hulumtimi.
0 2

Më shumë gjumë, por jo më shumë kilogramë

Sipas studimit amerikan, në fakt, mund të hani makarona në mbrëmje veçanërisht nëse vuani nga çrregullimet e gjumit. Veprimi qetësues i makaronave është për shkak të triptofanit, një aminoacid nga i cili rrjedh serotonina (një neurotransmetues që nxit relaksin, gjumin dhe stabilizon humorin) dhe vitaminave të grupit B.

Për drekë dhe darkë

Të gjitha ushqimet, (karbohidratet dhe proteinat, pra bukë, makarona, fruta, perime, mish dhe peshk) duhet të konsumohen në të njëjtën sasi për drekë dhe darkë.

Veprimi zbutës i karbohidrateve varet nga efekti i tyre i ngopjes.

Lexo edhe: Te shendoshin apo jo makaronat?  1. Klaudia Shehi

    Totally agree

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Probiotikët luftojnë edhe pagjumësinë, mënyrat...

Një studim i ri sugjeron që disa lloje të probiotikëve veprojnë pozitivisht në tru dhe shkaktojnë gjumë të mirë. Çelësi i ri kundër pagjumësisë është psikobiotika. Lista, e shtuar tashmë,...

Konsumi i kosit mbron mëlçinë

Konsumi i kosit rregullisht ndihmon në parandalimin e sëmundjeve të mëlçisë, të tilla si mëlçia yndyrore. Zbulimi është rezultat i një studimi të kryer nga Assolatte. Një sëmundje e rrezikshme...

Nëse gatuani me këto lloj...

Por duket se shumë prej nesh bëjmë një gabim të madh kur gatuajmë. Kjo pasi përdorim edhe lugë, lopatëza apo enë të tjera plastike. Mirëpo sipas shkencëtarëve kimikatet plastike që...

4 Gjërat që i ndodhin...

Në një studim, Shoqata Amerikane e Zemrës zbuloi se konsumimi i pakët i arrorëve rrit shanset për zhvillimin e sëmundjeve kardiovaskulare. Ndër arrorët, bajamet janë të preferuarat jo vetëm për...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X