A është normale që i porsalinduri im merr frymë shumë shpejt?

0 0

Foshnjat bëjnë shumë gjëra që befasojnë prindërit e rinj. Ndonjëherë ndaloni dhe qeshni me sjelljen e tyre, dhe ndonjëherë mund të shqetësoheni vërtet.

Mënyra se si të sapolindurit marrin frymë, flenë dhe hanë mund të jetë e re dhe alarmante për prindërit. Zakonisht, nuk ka arsye për shqetësim. Është e dobishme të mësoni për frymëmarrjen e të porsalindurve që të jeni të informuar dhe të mund të kujdeseni sa më mirë për të voglin tuaj.

Ju mund të vini re frymëmarrjen e shpejtë të të porsalindurit, edhe gjatë gjumit. Foshnjat gjithashtu mund të bëjnë pauza të gjata midis çdo frymëmarrjeje ose të bëjnë zhurmë gjatë frymëmarrjes.

Shumica e tyre vijnë nga fiziologjia e foshnjës. Foshnjat kanë mushkëri më të vogla, muskuj më të dobët dhe marrin frymë kryesisht përmes hundës. Ata në fakt sapo po mësojnë të marrin frymë, pasi kordoni i kërthizës e çonte të gjithë oksigjenin e tyre direkt në trup me anë të gjakut, gjatë kohës që ishin në mitër. Mushkëritë e një fëmije nuk janë zhvilluar plotësisht deri në moshën 2 deri në 5 vjeç.

Frymëmarrje normale e të porsalindurit

Të porsalindurit marrin frymë shumë më shpejt se foshnjat, fëmijët dhe të rriturit më të mëdhenj.

Mesatarisht, të porsalindurit më të vegjël se 6 muajsh marrin rreth 40 frymëmarrje në minutë. Duket shumë shpejt nëse i shikoni.

Frymëmarrja mund të ngadalësohet deri në 20 frymëmarrje në minutë ndërsa të porsalindurit flenë. Në frymëmarrjen periodike, frymëmarrja e një të porsalinduri mund të ndalet për 5 deri në 10 sekonda dhe më pas të fillojë përsëri më shpejt – rreth 50 deri në 60 frymëmarrje në minutë – për 10 deri në 15 sekonda. Ata nuk duhet të ndalojnë më shumë se 10 sekonda ndërmjet frymëmarrjeve, edhe kur pushojnë.

Njihuni me modelin normal të frymëmarrjes së të porsalindurit tuaj ndërsa ata janë të shëndetshëm dhe të relaksuar. Kjo do t’ju ndihmojë të vini re nëse gjërat ndryshojnë ndonjëherë.

Çfarë duhet të keni parasysh në frymëmarrjen e një foshnjeje

Frymëmarrja e shpejtë në vetvete nuk është shkak për shqetësim, por ka disa gjëra për t’u kushtuar vëmendje. Pasi të keni një ide të modelit normal të frymëmarrjes së të porsalindurit tuaj, shikoni me kujdes për shenja ndryshimi.

Të porsalindurit e parakohshëm mund të kenë mushkëri të pazhvilluara dhe të kenë disa probleme me frymëmarrjen. Foshnjat e lindura me prerje cezariane janë në rrezik të shtuar për probleme të tjera të frymëmarrjes menjëherë pas lindjes. Punoni ngushtë me pediatrin e fëmijës suaj për të mësuar se cilat shenja duhet të monitoroni.

Problemet e frymëmarrjes tek të porsalindurit përfshijnë:

 • kollë e thellë, e cila mund të jetë shenjë e mukusit ose infeksionit në mushkëri;
 • zhurmë fishkëllimë ose gërhitje, të cilat mund të kërkojnë thithjen e mukusit nga hunda;
 • klithma e ngjirur;
 • frymëmarrje e shpejtë dhe e rëndë e cila mund të jetë e lëngshme në rrugët e frymëmarrjes nga pneumonia ose takipnea kalimtare;
 • gulçim i cili mund të vijë nga astma ose bronkioliti;
 • kollë e thatë e vazhdueshme, e cila mund të sinjalizojë një alergji.

Një mënyrë për të pastruar ajrin në shtëpinë tuaj është duke përdorur një pastrues ajri. Kjo pajisje e pavarur dezinfekton ajrin dhe largon grimcat e imëta, si ndotësit dhe alergjenët.

Këshilla për prindërit

Mos harroni se kolla është një refleks i mirë natyror që mbron rrugët e frymëmarrjes së foshnjës tuaj dhe mban jashtë mikrobet. Nëse jeni të shqetësuar për frymëmarrjen e të porsalindurit tuaj, monitoroni atë për disa orë. Së shpejti do të jeni në gjendje të dalloni nëse është një ftohje e lehtë apo diçka më serioze.

Bëni një video të çdo sjelljeje shqetësuese për t’ja treguar atë mjekut.

Këshilla për t’u kujdesur për një fëmijë të sëmurë:

 • mbajini të hidratuar;
 • përdorni pika fiziologjike për të ndihmuar në pastrimin e mukusit;
 • përgatitni një banjë të ngrohtë ose bëni një dush të nxehtë dhe uluni në banjën me avull;
 • luani muzikë qetësuese;
 • tundni foshnjën në pozicionin e tyre të preferuar;
 • sigurohuni që foshnja të flejë mjaftueshëm.

Ju nuk duhet të përdorni fërkim me avull si trajtim për fëmijët më të vegjël se 2 vjeç.

Akademia Amerikane e Pediatrisë rekomandon që foshnjat të flenë gjithmonë në shpinë për mbështetjen më të mirë të frymëmarrjes. Mund të jetë e vështirë ta vendosni fëmijën tuaj në shpinë kur është i sëmurë, por ai mbetet pozicioni më i sigurt i gjumit.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X