A është humbja e flokëve një problem i madh tek gratë po aq sa tek burrat?

Pamja e trishtuar e flokëve të rëna nuk është vetëm tek burrat.
0 1

Humbja e flokëve është po aq e zakonshme tek gratë, dhe mund të ndodhë për shkak të faktorëve të tillë si gjenetika, stilimi i flokëve dhe produktet e flokëve të përdorura nga gratë.

Humbja e flokëve mund të ketë shumë shkaqe

Është e rëndësishme të identifikoni shkakun e humbjes së flokëve tek gratë për ta trajtuar atë.

Sigurimi i diagnozës së duhur është thelbësor për të pasur një trajtim të suksesshëm. Por pa një specialist që ta konfirmojë këtë, trajtimi mund të jetë i ndërlikuar, pasi humbja e flokëve mund të ketë shumë shkaqe.

Tek femrat përgjithësisht humbja e flokëve është karakteristike e rrallimit të theksuar në majën e kokës. Ajo shkaktohet kryesisht nga gjenetika, hormonet e ndryshme, mosha dhe menopauza. Opsionet e trajtimit përfshijnë medikamente trajtuese ose orale, transplantime të flokëve dhe kamuflimit në zonat e rrallimit.

Një lloj tjetër është alopecia margjinale, që është humbja e flokëve përgjatë skajeve të vijës së flokëve. Një formë e kësaj është alopecia tërheqëse, e cila është shkaktuar nga stilimi i flokëve që tërheq flokët duke i shtrënguar të tilla si kthimi i flokëve, krijimi i kaçurrelave, fryrja e tyre etj.

Transplantimet e flokëve dhe ilaçe të tilla si minoxidil mund të ndihmojnë flokët që të rriten përsëri, por ndryshimi i modeleve të flokëve është i nevojshëm për të ndaluar humbjen e flokëve.

Kërkoni trajtim sa më të mirë

Pavarësisht nga stili i jetës tuaj, nëse pjasteri juaj ju shkakton dhimbje, nuk është i mirë për flokët tuaj. Nëse keni nevojë për të stiluar flokët tuaj, punoni me parukierin për të gjetur një stil që nuk ju kërkon stilim.

Shfrytëzimi i tepërt i nxehtësisë ose kimikateve në flokët tuaj për një periudhë të gjatë kohore gjithashtu mund të shkaktojë humbje të flokëve.

Në pjesën më të madhe, njerëzit mund të lyejnë flokët pa pasur efekte negative, por përdorimi kronik ose përdorimi i më shumë se një prej këtyre trajtimeve në një kohë mund të çojë në humbje të flokëve. Pavarësisht nga lloji i humbjes së flokëve që keni, kërkoni trajtim sa më shpejt që ta vini re. Shpesh ka gra që vonojnë për të shkuar tek një dermatolog sepse ato nuk e kuptojnë se humbja e flokëve mund të jetë shkaktuar nga një problem mjekësor dhe nuk mendojnë se është e shërueshme.

Megjithatë, është e rëndësishme që gratë të dinë që shumica e rasteve të humbjes së flokëve mund të të ndalohen apo trajtohen.

Lexo edhe: A është normale rënia e flokëve tek bebet?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X