8 shkaqet e dhimbjes në gjoks që s’kanë të bëjnë me atakun kardiak

0 0

Përmendja e dhimbjes së kraharorit shpesh lidhet me imazhet e një sulmi në zemër, por ka shumë sëmundje dhe probleme të tjera që mund të shkaktojnë këtë simptomë. Këto probleme që shkaktojnë dhimbje në kraharor variojnë nga më të lehtat deri tek ato që paraqesin një problem të vërtetë.

Lexoni më poshtë 8 arsyet që mund të shkaktojnë dhimbje gjoksi.

  1. Urthi. Refluksigastroezofagale ndodh kur përmbajtja e stomakut të një personi – duke përfshirë acidet e stomakut që ndihmojnë në shkatërrimin e ushqimit – kthehen në ezofag, tubi që lidh fytin dhe stomakun. Refluksi i stomakut sjell ndjesinë e djegies në gjoksin tuaj. Refluksi i rastësishëm është mjaft i zakonshëm dhe nuk duhet të shqetësoheni nëse e përjetoni atë rrallë, por nëse e përjetoni dy herë në javë ose më shumë, mund të keni sëmundje të refluksit gastroezofageal. Nëse nuk trajtohet për një kohë të gjatë kjo sëmundje mund të shkaktojë astmën apo probleme të tjera më të rënda shëndetësore si kanceri.
  2. Tendosje e muskujve. Është e mundur që dikush të gabojë me dhimbjen e një muskuli të gjoksit të tendosur duke e marrë për diçka më serioze, si një atak në zemër. Një mënyrë e mirë për ta kuptuar është se në qoftë se ju shtypni gjoksin dhe ndieni dhimbjen ka më shumë gjasa që të jetë një lëndim muskulozkelal, sesa një problem me zemrën tuaj.
  3. Kostokondriosa. Rreth 13% deri në 36% e të rriturve që shfaqen në dhomën e urgjencës ose në zyrën e mjekut të tyre me dhimbje të gjoksit akut janë diagnostikuar me kostokondritis ose inflamacion ku një kockë e brinjëve mblidhet në kërc. Në mënyrë tipike, njerëzit ndiejnë një lloj presioni mbi muret gjoksit dhe – e ngjashme me muskulin kur tendoset. Nëse keni kostokondriosë, dhimbja zakonisht largohet për disa ditë ose javë; marrja e ilaçeve kundër dhimbjes mund të ndihmojë.
  4. Herpes. Virusi që shkakton linë e dhenve në trupin tuaj shfaqet shumë kohë pasi njollat janë zbehur. Në fakt, varicela- mund të riaktivizojë në moshë madhore (zakonisht tek njerëzit më të vjetër se 50 vjeç) një sëmundje të quajtur herpes. Simptomat e para përfshijnë kruajtje dhe djegie të lëkurës. Nëse zona mbi gjoks është prekur, dikush mund ta ngatërrojë këtë dhimbje me problemet e zemrës. Disa ditë më vonë, megjithatë, mund të shfaqet skuqja e dukshme, e ndjekur nga flluska.
  5. Perikarditi. Nëse keni qenë duke luftuar me një infeksion viral ditët e fundit, atëherë befas zgjoheni në një dhimbje të mprehtë, si thikë në gjoks, ju mund të keni zhvilluar perikarditis, një inflamacion në shtresat e indeve që rrethojnë zemrën tuaj.
    Shpesh, për këtë fajësohen infeksionet respiratore por ndonëse perikarditi nuk ndikon keq në zemrën tuaj ai mund të ndikojë në cilësinë e jetës.
  6. Pankreatiti. Vetëm për shkak se dhimbja e gjoksit të një personi nuk lidhet me sulmet në zemër nuk do të thotë se nuk është e rrezikshme. Një shembull është pankreatiti akut – inflamacioni i papritur i pankreasit, i cili gjendet pas stomakut. Shpesh, pankreatiti ndodh kur gurët e tëmthit shkaktojnë inflamacion në pankreas – diçka që ka më shumë gjasa të ndodhë tek gratë sesa tek meshkujt. Nëse mendoni se keni pankreatit, duhet menjëherë të merrni kujdes mjekësor; ndoshta do të duhet të qëndroni në spital për disa ditë për të marrë antibiotikë, serum dhe ilaçe.
  7. Sëmundje e arteries koronare. Sëmundja e arteries koronare (CAD) është një lloj i sëmundjeve të zemrës të shkaktuara nga një pllakë ndërtimi në arteriet që furnizojnë me gjak në zemër. Me kalimin e kohës, depozitat e kolesterolit depërtojnë në muret e këtyre arterieve, të cilat mund të bllokojnë qarkullimin e gjakut dhe të shkaktojnë dhimbje gjoksi. Kjo sëmundje mund të shkaktojë një sulm të papritur në zemër, dhe gjithashtu mund të kontribuojë në ndalimin e zemrës dhe aritmitë. Nëse ju bëjnë një diagnozë të sëmundjes së arteries koronare, mjeku juaj mund t’ju ndihmojë të filloni me trajtimin dhe mund të jetë e nevojshme edhe një kirurgji.
  8. Sulm paniku. Duke patur një sulm paniku sigurisht që mund të ndihet sikur është sulm në zemër, njerëzve ju duket sikur po vdesin në momentin që preken nga ky sulm. Përveç dhimbjes së kraharorit, simptomat mund të përfshijnë rrahje të forta zemre, të vjella, djersitje, marrje mendsh etj.

Lexo edhe: Kujdesuni per zemren ne shtatzeni: Rreziqet per ju dhe femijen!

Posted in I pakategorizuar

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X