7 arsye përse fëmijët e lindur në nëntor janë specialë sipas shkencës

0 0

Nëse fëmija juaj ka ditëlindjen në nëntor, apo prisni të lindni gjatë këtij muaji, duhet të dini se ai/ajo ka disa karakteristika ndryshe nga fëmijët e lindur muajt e tjerë.

Përse fëmijët e lidnur në nëntor janë specialë?

  1. Kanë gjasa të jenë më të bëshëm

Sipas një studimi të Universiteti të Harvardit, fëmijët e lindur në muajt e ftohtë kanë më shumë gjasa të jenë të shëndetshëm e të gjatë.

  1. Kanë shanse të jenë të mirë në sporte

Fëmijët e këtij muaji, performojnë rreth 10-15% më mirë në sporte se të tjerët.

  1. Shkojnë të flenë më herët

Sipas studimeve fëmijët e lindur në vjeshtë dhe dimër flenë më herët se ata të lindur në pranverë dhe verë.

  1. Janë më të përqëndruar

Fëmijët e lindur në nëntor i kushtohen më shumë karrierës, mësimeve.

  1. (Djemtë) kanë më shumë gjasa të jenë mëngjarashë

Kjo është një karakteristikë e fëmijëve të lindur midis nëntorit dhe janarit.

  1. Kanë rrezik më të ulët për disa sëmundje

Lindja në muajin nëntor ul shanset për t’u prekur nga sëmundjet imune. Kjo lidhet me marrjen e sasisë së mjaftueshme të vitmainës D gjatë shtatzanisë.

  1. Jetojnë më gjatë

Sipas një studimi të Universitetit të Çikagos, fëmijët e lindur në nëntor kanë më shumë gjasa të festojnë ditëlindjen e 100.

Lexo edhe: Tete karakteristikat qe percaktojne karakterin e femijes


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X