6 shkaqet e rratheve te zinj poshte syve te bebeve

0 0

Shfaqja e rrathëve të zinj poshtë syve të fëmijës nuk është diçka normale si tek të rriturit, megjithatë edhe ato kanë një arsye se përse shfaqen. Mund të jenë një shenjë e një problemi me alergjinë apo një problem tjetër, por mund të jenë edhe një shenjë që ju tregon se fëmija ka qënë i lodhur apo i ekspozuar ndaj alergjentëve irritues. Në rastet më të rralla dhe më të rënda mund të sinjalizojnë edhe praninë e një tumori të nervave.

Le të shohim arsyet se përse shfaqen rrathët e zinj poshtë syve të fëmijës

  • Lëkura e hollë dhe delikate e fëmijës në atë zonë i bën enët e gjakut të duken edhe më të errëta.

  • Disa bebe e kanë lëkurën edhe më të hollë se të tjerët, dhe kjo i bën rrathët edhe më të theksuar.

  • Rrathët e zinj poshtë syve mund të trashëgohen nga një familjare nëse i ka.

  • Fëmija është shumë i lodhur. Në këtë rast fëmija do të jetë më i zbehtë dhe rrathët do të theksohen më shumë.

  • Në disa raste mund të shkaktohen nga reaksione alergjike, ekzema, infeksione bakteriale në zonën e sinusevem infeksione në aparatin e frymëmarrjes, apo dehidratimi.

  • Mund të shkaktohen edhe nga alergjitë në aparatin e frymëmarrjes, hunda e zënë etj.

Në të gjitha rastet duhet të flisni me mjekun për të qartësuar problemin.

Si duhet të veprojmë?

  • Sigurohuni që fëmija të jetë duke fjetur mjaftueshëm, të hajë mirë, të pijë mjaftueshëm, të fitojë peshën e duhur.

  • Nëse shkaku është një alergji, duhet ta mbroni fëmijën nga alergjenët si për shembull poleni, pluhuri etj. Pastroni herë pas here sytë e fëmijës me një copë shumë të pastër të zhytur në ujë të ngrohtë.

  • I pastroni dhe prisni vazhdimisht thonjtë e fëmijës në mënyrë që të mos jenë në kontakt me sytë apo fytyrën.

Lexoni dhe: Pse sytë e të porsalindurit janë të lëngshëm?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kukullat ndihmojnë trajtimin e fëmijëve...

Mbërrin konfirmimi shkencor se loja, e organizuar siç duhet, është një komponent i rëndësishëm në rrugën e trajtimit të autizmit. Sipas hulumtimeve, në fakt, përdorimi i kukullave të veçanta mund...

Katër sjelljet e prindërve që...

  Të bërtiturat dhe goditjet Asgjë nuk e ul vetëvlerësimin e fëmijëve si të bërtiturit dhe goditja. Kur u bërtisni dhe i godisni, ju tregoni një kontroll të dobët të...

Rregullorja e re në shkolla,...

Pak ditë më parë, është bërë publike rregullorja e re në shkolla e kopshte, që parashikon ndalimin e ekspozimit të nxënësve në rrjete sociale. A është ky një vendim që...

Si e përforcojnë prindërit vetëvlerësimin...

Ndonjëherë është e lehtë të vërehet kur fëmijët duket se ndihen mirë me veten - dhe kur jo. Ne shpesh e përshkruajmë këtë ide për t'u ndjerë mirë me veten...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X