6 shkaqet e rratheve te zinj poshte syve te bebeve

0 0

Shfaqja e rrathëve të zinj poshtë syve të fëmijës nuk është diçka normale si tek të rriturit, megjithatë edhe ato kanë një arsye se përse shfaqen. Mund të jenë një shenjë e një problemi me alergjinë apo një problem tjetër, por mund të jenë edhe një shenjë që ju tregon se fëmija ka qënë i lodhur apo i ekspozuar ndaj alergjentëve irritues. Në rastet më të rralla dhe më të rënda mund të sinjalizojnë edhe praninë e një tumori të nervave.

Le të shohim arsyet se përse shfaqen rrathët e zinj poshtë syve të fëmijës

  • Lëkura e hollë dhe delikate e fëmijës në atë zonë i bën enët e gjakut të duken edhe më të errëta.

  • Disa bebe e kanë lëkurën edhe më të hollë se të tjerët, dhe kjo i bën rrathët edhe më të theksuar.

  • Rrathët e zinj poshtë syve mund të trashëgohen nga një familjare nëse i ka.

  • Fëmija është shumë i lodhur. Në këtë rast fëmija do të jetë më i zbehtë dhe rrathët do të theksohen më shumë.

  • Në disa raste mund të shkaktohen nga reaksione alergjike, ekzema, infeksione bakteriale në zonën e sinusevem infeksione në aparatin e frymëmarrjes, apo dehidratimi.

  • Mund të shkaktohen edhe nga alergjitë në aparatin e frymëmarrjes, hunda e zënë etj.

Në të gjitha rastet duhet të flisni me mjekun për të qartësuar problemin.

Si duhet të veprojmë?

  • Sigurohuni që fëmija të jetë duke fjetur mjaftueshëm, të hajë mirë, të pijë mjaftueshëm, të fitojë peshën e duhur.

  • Nëse shkaku është një alergji, duhet ta mbroni fëmijën nga alergjenët si për shembull poleni, pluhuri etj. Pastroni herë pas here sytë e fëmijës me një copë shumë të pastër të zhytur në ujë të ngrohtë.

  • I pastroni dhe prisni vazhdimisht thonjtë e fëmijës në mënyrë që të mos jenë në kontakt me sytë apo fytyrën.

Lexoni dhe: Pse sytë e të porsalindurit janë të lëngshëm?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X