5 probleme që mund të shkaktojnë mospërmbajtje të jashtëqitjes

0 0

Sipas një studimi të kohëve të fundit, një në pesë gra të rritura vuan nga lëvizjet e pakontrolluara të zorrëve. Ky është gjithashtu një problem që ekziston edhe tek meshkujt, por është më i zakonshëm tek femrat.

Më poshtë ju tregojmë 5 problemet e zakonshme që mund të çojnë në mospërmbajtje të jashtëqitjes.

  1. Diarreja. Diarreja mund të shkaktohet nga probleme të tilla si një infeksion viral ose bakterial i stomakut, helmim nga ushqimi, konsumimi i alkoolit ose një ndryshim drastik në dietë. Megjithatë, një lëvizje e pavullnetshme e zorrëve mund të jetë më e dobët kur shkaktohet nga një sëmundje kronike siç është sindromi i zorrëve nervoze.
  2. Dëmtime nervore. Çdo dëmtim i nervave që ju bëjnë të keni ndjesi të jashtëqitjes në rektum ose që kontrollojnë sfinkterin anal mund të shkaktojë lëvizje të padëshirueshme të zorrëve (jashtëqitje të pakontrolluar). Dëmtimi nervor mund të shkaktohet nga shumë faktorë si lindja apo lodhja e vazhdueshme (nëse vuani nga kapsllëku kronik).

Sëmundje të tjera kronike të tilla si diabeti ose skleroza mund të shkaktojnë dëme në pikat nervore afër rektumit nëse nuk trajtohen.

  1. Trajtimi me rrezatim. Rrezatimi rreth zonës së skrotumit dhe rektumit shpesh aplikohet si trajtim për kancerin e prostatës. Ndërsa rrezatimi është projektuar për të zhdukur qelizat kanceroze, edhe qelizat e shëndetshme përreth mund të preken, duke shkaktuar lëndime që mund të çojnë në mosmbajtjen e fekaleve. Mjekët bëjnë çmos për të eliminuar ekspozimin ndaj rrezeve që mund të shkaktojnë këto efekte anësore, por rreziku është gjithmonë i pranishëm.
  2. Goditjet. Pas një goditjeje, funksioni njohës mund të dëmtohet. Zona e trurit që kontrollon lëvizjet e zorrëve mund të dëmtohet si pasojë e kësaj goditjeje, ose një pacient mund të mos jetë plotësisht i ndërgjegjshëm dhe mund të ketë lëvizje të zorrëve pa qenë në dijeni të kësaj.
  3. Alzheimer. Shumë njerëz të prekur nga kjo sëmundje përjetojnë mosmbajtjeje urinare ose fekale në fazat e mëvonshme të sëmundjes. Kjo mund të shkaktohet nga faktorë të ndryshëm. Një person mund të bëhet i paaftë për të kuptuar se duhet të shkojë në banjë, ose mund të harrojë se ndodhet banjo etj.

Si të menaxhoni mosmbajtjen e jashtëqitjes?

Mospërmbajtja fekale ka një ndikim të gjerë në cilësinë e jetës së pacientit. Këtu janë disa këshilla se si një kujdestar mund të ndihmojë personin që e vuan këtë pjesë:

  • Jini mbështetës dhe kurrë mos e bëni pacientin të ndihet keq.
  • Bëjeni banjon të duket si një ambient sa më miqësor që të jetë e mundur dhe shmangni çdo pengesë para derës së saj.
  • Respekto nevojën e pacientit për privatësi.
  • Jini të vetëdijshëm për shenjat joverbale siç janë shprehjet e fytyrës ose shqetësimi që mund të tregojnë nevojën për të shkuar në banjë kur personi ka humbur aftësinë për të folur.
  • Nëse pavetëdija fekale është shkaktuar nga zorrët e irrituara mësoni se si të menaxhoni gjendjen duke diskutuar mjekimin e mundshëm me mjekun.

Lexo edhe: Diarreja (barkqitja) tek femijet! Cfare eshte dhe si trajtohet?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X