5 mënyra për të pasur një mëngjes pa stres

0 0

Përgatituni një natë më parë

Përgatitni çfarë të mundni një natë më parë, nga bërja gati e drekës për të nesërmen tek rrobat që do të vishni. Këshillohet të lini artikujt e nevojshëm në vende të dukshme (përpara syve) ose të mbani shënime me letra që t’i ngjisni diku ku mund t’i shikoni. Kontrollimi i motit dhe i aktiviteteve të planifikuara do t’ju ndihmojnë për t’u ndjerë më të përgatitur.

Mos e shtyni alarmin

Shtyrja e alarmit prish gjumin e pandërprerë, cilësor; prandaj zgjohuni sapo bie alarmi. Trupi juaj përjeton një nxitje të kortizolit pas shtyrjes së çdo alarmi. Nëse e keni të vështirë këtë pjesë, lëreni alarmin larg, kështu që duhet të ecni për ta fikur atë.

Shmangni rrëmujën

Ekspertët thonë t’i vendosni gjërat në vendet e caktuara gjithmonë që të mos vonoheni duke i kërkuar në mëngjes.

Bëjeni mëngjesin që në darkë

Kuzhina është qendra e shtëpisë. Nëse ajo i ka gjërat në vendin e duhur dhe mbi të gjitha një pjesë e keni gati, atëherë gjithçka shkon më mirë.

Pushoni disa minuta

Shumë prej nesh bëjnë gabimin të marrin menjëherë në dorë telefonin. Përkundrazi, ekspertët inkurajojnë fillimin e ditës së paku pesë minuta larg tij, mbase duke pirë pak çaj në paqe.

Lexo edhe: 4 Gjërat më të mira për rutinën tuaj të mëngjesitPër të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Gratë që bëjnë abort nuk...

Pjesa dërrmuese e grave që kryejnë një abort nuk pendohen për vendimin për t'ju nënshtruar procedurës, sipas një studimi të ri të botuar në revistën akademike Social Science & Medicine...

13-vjeçari në karrige me rrota...

Ditën e djeshme në programin “Rudina” ka qenë i ftuar Anteo Çupi, 13-vjeçari nga Thumana me nënën e tij Mandelina. Vogëlushi ka lindur i shëndetshëm, por në moshën 3 muajshe...

Si t’u flasim fëmijëve për...

Është një situatë e tmerrshme që asnjë prind nuk dëshiron ta imagjinojë, por kriza e zjarrit në Australi nuk mund të injorohet. Për nënat në mes të një katastrofe si...

Gazetarja urim të zgjedhur për...

Gazetarja Fiori Dardha i është bashkuar personazheve publike që kanë uruar ndjekësit e tyre për festat e fundvitit së bashku me fëmijët. Fiori në rrjetin social Instagram ndan një foto...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X