5 hapa për të shëruar trupin tuaj pas lindjes me operacion

Operacioni ne vetvete eshte nje procedure e veshtire per trupin dhe sado mire te kete shkuar, trupi serish ka nevoje per kujdes pas tij. Disa keshilla per cdo nene pas lindjes me operacion.
0 0

Edhe nëse lindja juaj me operacion ka qenë e lehtë dhe gjithçka ka shkuar shumë mirë, duhet të dini se thellë në vetvete trupi juaj ka kaluar një traumë, që është karakteristike për çdo operacion dhe e gjithe kjo do te reflektohet në sistemin tuaj nervor.

Duke qenë se fokusi është i gjithi tek i porsalinduri, ne nuk na mësojnë dhe udhëzojnë për procesin e shërimit pas operacionit dhe ky proces mund të jetë një shok i vërtetë pasi dalim nga spitali.

Më poshtë keni disa teknika që mund t’ju ndihmojnë për të rimarrë veten pas një operacioni cezarian:

1. Frymëmarrja e thellë e ngadaltë ndihmon nervin parasimpatik të nxjerrë gjithë ankthin që mban. Edhe nëse nuk ndjeni ankth gjatë gjithë kohës, trupi juaj sërish është duke luftuar. Merrni frymë thellë, kjo do të ndihmojë edhe diafrafmën të rigjejë vendin që dikur zihej nga bebi.
2. Kolla e butë ose teshtima do të nxisin qarkullimin e gjakut dhe mund të ndjeni t’ju dalë gjak tek zona rreth plagës së operacionit. Përpiquni ta mbani me nje copë të butë sa herë teshtini ose kolliteni.
3. Masazhi do të ndihmojë qarkullimin e gjakut, prandaj butësisht kaloni dorën rreth plagës që në ditët e para pas lindjes.
4. Kur të mundeni, masazhoni edhe vetë plagën me vajra të ndryshëm hidratues dhe përmbajtje të lartë të vitaminës E. Kjo do të parandalojë krijimin e koreve të forta.
5. Mbi të gjitha, mos e harroni: ju jeni e mrekullueshme.

Lexo edhe: 8 gjërat që duhet të dini për tremujorin e katërt


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Rreziqet dhe përfitimet e shtatzanisë...

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në moshën 40-vjeçare. Disa vendosin të presin deri në këtë moshë për të pasur një fëmijë, disa...

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X