5 gjerat qe nuk duhet t’i thoni nje gruaje qe eshte gati per te lindur

0 0

Të sjellësh në jetë një fëmijë është diçka shumë e bukur, por momenti i lindjes është tepër i vështirë. Të jesh pranë një gruaje që është duke lindur mund të jetë një eksperiencë pozitive ose negative (varet nga këndvështrimi juaj), megjithatë është e paharrueshme. Përsa i përket kësaj eksperience ka disa gjëra që nuk duhet t’ja thoni në asnjë moment gruas shtatzanë.
Nuk do të zgjasë shumë. Ju ndoshta do ta thoni me një qëllim të vetëm: ta bëni gruan të ndihet më e qetë dhe e sigurt, megjithatë ajo nuk do t’ju besojë aspak. Ajo e di shumë mirë që kohëzgjatja është diçka që asnjë nga ju nuk e përcakton dot.
Një mikja ime ka lindur…asaj nuk i intereson aspak kjo. Nëse do t’i tregoni se lindja e saj ka zgjatur pak do ta bëni të mendojë pse e veta po zgjat kaq, nëse do t’i tregoni se mikja juaj ka qënë me dhimbje për ditë të tëra do ta bëni të ndiejë edhe më tepër ankth. Proçesi i lindjes është i ndryshëm për gra të ndryshme.
Unë kam vepruar kështu…jo vetëm në momentin e lindjes, por gjatë gjithë shtatzanisë ajo do të dëgjojë shprehje të tilla, të cilat përveçse konfuzionit nuk do t’i sjellin asgjë pozitive.
Mos i krahasoni dhimbjet me të tjera. Babi! Mos i thuaj nënës se e keni ndier një dhimbje kaq të madhe kur keni thyer apo ndrydhur këmbën. Të jeni i sigurt se nuk ka qënë aspak kështu.
Ke frikë? Sigurisht që ka dhe nëse do t’i bëni një pyetje të tillë do t’i shtoni edhe më tepër ankthin.

Lexoni edhe: Te pavertetat e lindjes me operacion

This is for testing

View Results

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X