4 Supersticione nga të cilat çdo nënë për herë të parë duhet të heqë dorë

0 0

Rrugëtimi nga një vajzë që nuk duhet të kujdeset për asgjë tjetër përveç vetes, tek të bërit nënë nuk është i lehtë.

Kjo është edhe më sfiduese kur dikush përballet me sugjerime dhe këshilla të shumta. Mbani mend që këto këshilla nuk do të jenë vetëm nga familja apo miqtë tuaj, por nga çdokush që I thoni se po prisni një fëmijë.

Shumë prej këtyre këshillave janë thjesht supersticionet që po vazhdojnë për një kohë të gjatë.

Një nënë ka treguar një listë me 5 këshilla që janë thjesht paragjykime, për të cilat ajo thotë se ka kaluar një periudhë të hidhur.

1.“Jo” për çdo gjë të zezë. “Kjo zakonisht thuhet tek nënat zeshkane të cilat dëshirojnë që ta bëjnë fëmijën sa më të bardhë. Nëna, lista juaj e ushqimeve mund të përfshijë çfarëdo lloj gjëje të zezë që ju pëlqen, si psh rrush i zi, çokollatë e zezë etj.”

2.Gjërat që duhet të hani për të bërë djalë. “Të dashura nëna mund t’ju japin shumë sugjerime për ushqimet që duhet të hani nëse doni të bëni djalë, vajzë apo binjakë. Asgjë nga këto nuk ka funksionuar për mua dhe as për rrethin e nënave që unë njoh.”

3.Mos hani ushqim të ndenjur në mënyrë që foshnja të lindë pa flokë. “Nuk po them që duhet të hani ushqime të ndenjura por nuk është se po të hani do të keni një bebe me flokë.”

4.Mjaltë në gojën e të porsalindurit që të ketë jetë të gjatë.  “Kjo është një zakon i shekullit të kaluar ku vihej mjaltë në gjuhën e të porsalindurit në mënyrë që fëmija të kishte jetë të gjatë.  Kam dëgjuar se mjalti bën mrekulli. Por tek foshnjat bën më shumë dëm se sa dobi. Mjalti nuk është i përshtatshëm për foshnjat dhe për këtë arsye mos e përdororni.

Lexo edhe: A duhet t’u japim ilaçe për ftohje dhe kollë foshnjave dhe fëmijëve?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X