loading

3-vjeçari ngjit në këmbë tre male në kujtim të shokut të tij

0 1

Lidhja mes miqve më të mirë zgjat përgjithmonë, madje edhe pas vdekjes. Jaxon Krzysik mund të jetë vetëm tre vjeç, por ai tashmë e ka mësuar këtë mësim të jetës së hidhur. Miku i tij më i mirë, Ralph, vdiq kur ai ishte dy vjeç. Tani, i riu e ka nderuar kujtimin e tij duke u bërë personi më i ri që ndonjëherë ngjitet në tre nga malet më të larta në Skoci, Angli dhe Uells për të nderuar mikun e tij më të mirë.

Jaxon dhe Ralph ishin takuar në kopshtin e fëmijëve dhe kishin një lidhje të menjëhershme. “Duhet gjetur një mik i mirë për t’ju ndihmuar gjatë procesit, dikush që ju bën të ndiheni rehat, ju bën të qeshni dhe të vini në shtëpi me një buzëqeshje në fytyrën tuaj çdo ditë. Ky ishte Ralph për Jaxon, “shkruan babai i tij në faqen e tyre të mbledhjes së fondeve. Kjo miqësi ishte unike, sepse Ralfi, i cili kishte paralizë cerebrale, nuk ishte në gjendje të fliste. Megjithatë, kishte “një lidhje mes tyre që ishte e dukshme që nga fillimi”, shpjegon babai i tij. Për fat të keq, Ralfi vdiq jo shumë kohë pasi miqësia e tyre e ëmbël lulëzoi.

Të flasësh për vdekjen me fëmijët nuk është e lehtë. Është një temë e vështirë kur fëmijët sapo kanë filluar të kuptojnë konceptin e vdekjes. Por ky është pozicioni në të cilin babai i tij, Cal, e ka gjetur veten. Ishte e vështirë t’i ktheja përgjigje kur më pyeste pse, pranon ai.

Jaxon, ka një dashuri natyrore për shkëmbinjtë dhe ngjitjen e maleve, vendosi të ngjitej me të atin për të nderuar kujtimin e shokut të tij.

Para Jaxon, personi më i ri që përfundoi sfidën ishte gjashtë vjeç.

3-vjeçari bëri 3,209  metër në këmbë në prill, duke luftuar kundër dëborës dhe breshërit, por ende arriti të shkojë në krye pa ndihmë. Gjatë ekspeditave të tij, Jaxon arriti të mbledhë 1,350 dollarë për kauzën e problemeve cerebrale si bamirësi për fëmijët që vuanin prej tyre.

A do te shkoni me pushime verore kete vere?

  • Jo, nuk do te shkojme (44%, 559 Votes)559
  • Po, do t'i kalojme ne Shqiperi (27%, 339 Votes)339
  • Do te shkojme, por ende nuk e kam vendosur se ku... (18%, 236 Votes)236
  • Po, do te shkojme jashte Shqiperise (11%, 144 Votes)144

Total Voters: 1,278

Loading ... Loading ...

  1. 3-vjeçari ngjit në këmbë 3 malet më të larta në Angli, arsyeja do ua shkrijë zemrën – Gazeta Shneta | Me rëndësi shnetaGazeta Shneta | Me rëndësi shneta

    […] 3-vjeçari bëri 3,209  metër në këmbë në prill, duke luftuar kundër dëborës dhe breshërit, por ende arriti të shkojë në krye pa ndihmë. Gjatë ekspeditave të tij, Jaxon arriti të mbledhë 1,350 dollarë për kauzën e problemeve cerebrale si bamirësi për fëmijët që vuanin prej tyre./pernenat […]

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Efektet e dëmshme që shkaktoni...

Sidoqoftë, ushqyerja e fëmijëve mund të jetë një detyrë e vështirë, veçanërisht nëse fëmija juaj kundërshton ose nuk pranon të hajë atë që ju dëshironi që ai të hajë. Në...

Jo vetëm të dëmshme, videolojërat...

Një lojë video e projektuar posaçërisht për të trajtuar ambliopinë e fëmijëve ka dhënë rezultate më të mira sesa trajtimi tradicional me fashë. Një hulumtim i fundit i botuar në...

Ti do të jesh fëmija...

Ndërsa hodha sytë nga shtrati për të parë nëse akoma po fle, e kuptova se mund të shkoja të nxirrja enët nga lavapjata nëse nxitoja, mund të palosja peshqirët e...

Aktorja pranon se ka një...

Aktorja Jamie Pressley kohët e fundit e gjeti veten në qendër të polemikave në internet, pasi ajo postoi një foto në Instagram ku kishte dalë me djalin e saj të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X