11 menyra si te luftoni lodhjen pas lindjes

0 0

Një i porsalindur mund të mos jetë në gjendje të dallojë ndryshimin midis ditës dhe natës, ndërkohë që ju do të jeni duke e ushqyer fëmijën tuaj 8-12 herë brenda harkut kohor të 24 orëve. Pra ashtu sic e shikoni gjithçka do të rezultojë të jetë tepër e lodhshme për ju.
Ja 11 mënyrat që do t’ju bëjnë të ndiheni më energjike:
• E filloni ditën me një gotë ujë. Kjo do t’ju bëjë të ndiheni më mirë sapo të çoheni nga krevati.
• Përgatisni ushqime dhe i vendosni në ngrirje. Përkushtojuni gatimit një ditë ose dy në javë në mënyrë që ditët e tjera të jeni më e lirë.
• Përdorni një xhel dushi me përmbajtje limoni, lime, qitro, pemë çaji ose ekstrakte mente. Këto vajra esencialë do t’ju bëjnë të ndiheni më energjike.
• Bëni ushtrime. Mund të tingëllojë çuditshëm, por edhe aktiviteti fizik do t’ju bëjë të ndiheni më energjike.
• Hani diçka të ëmbël. Në momentin që do të ndiheni e lodhur dicka e ëmbël do t’ju mbushte me energji.
• Shikoni një film komedi. Energjitë pozitive që do t’ju përcjellë një film i tillë do t’ju bëjnë të ndiheni më energjike.
Qëndroni gjithmonë e hidratuar në mënyrën e duhur. Duhet të pini sa më shumë lëngje sidomos nëse ushqeni fëmijën me gji.
• Mos e sforconi veten. Nuk ka rëndësi nëse shtëpia është bërë rrëmujë. Nëse ndiheni keq dhe e lodhur qëndroni pak shtrirë duke pushuar.
• Kërkoni ndihmë. Ju nuk jeni një superhero. Ju jeni një qënie njerëzore që mund të lodhet dhe për këtë arsye nuk ka asgjë të keqe të kërkoni ndihmë.
• Dhe së fundi e dini se çfarë ju këshillojmë? Të ndërgjegjësoheni. Të ndërgjegjësoheni dhe të kuptoni se kjo është një gjendje kalimtare që nuk do të zgjasë përgjithmonë.

Lexoni edhe: Rikthimi ne forme pas lindjes


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X