11 kuriozitete rreth te porsalindurve qe do t’ju mrekullojne

0 1

Disa të kuriozitete rreth bebeve na lene pa fjale!
Nëna natyrë ka krijuar disa “sekrete” tek ai bebi i vogël…
1.Bebet nuk kanë aromë të keqe në gojë. Ndoshta kjo ndodh sepse ata nuk kanë dhëmbë dhe kështu bakteriet nuk kanë ku të shumohen.
2. Nuk prodhojnë lot. Edhe nëse e shikoni që qan pa lot ai po vuan. Kjo ndodh pasi kanali i lotit është ende i mbyllur.
3. Bebet pastrojnë rrugët e frymëmarrjes me anën e teshtimave. E keni vënë re që teshtijnë shpesh? Mos mendoni se është ftohur, është shumë normale.
4. Ata dinë të notojnë. Kjo pasi kanë qënë 9 muaj brenda një ambient ujor dhe lidhjen e ngushtë me ujin fëmija nuk e harron deri në muajin e 2 të jetës.
5. Flejnë më mirë në një ambient të zhurmshëm. Pra është ndryshe nga si e mendoni ju. Zhurma ata i ndihmon të qetësohen dhe i bën të ndihen si në barkun e nënës. Megjithatë evitoni zhurmat e tepërta.
6. Nuk e njohin shijen e kripës dhe preferojnë ushqime të freskëta. Receptorët e shijes nuk janë ende të zhvilluar mirë prandaj është e rëndësishme gjidhënia deri në muajin e 6. Qumështi i nënës apo i formulës nuk përmban kripë apo sheqer dhe për pasojë nuk ngarkon punën e veshkave.
7. Marrin frymë dhe gëlltiten njëkohësisht. Kjo aftësi lidhet me jetën në barkun e nënës.
8. I njohin zërat. Ata i përgjigjen më mirë zërit të grave dhe kryesisht nënës së tij. Këtë e bën edhe me zërat e tjerë që tashmë i njeh.
9. E kanë kokën më të madhe se pjesa tjetër e trupit. E keni vënë re këtë? Ajo zë ¼ e peshës trupore, ndërsa tek një i rritur zë 2%.
10. I njohin mirë aromat. Kjo aftësi së bashku me dëgjimin është shumë e zhvilluar. Ai është në gjendje të shikojë nga nëna edhe në errësirë sepse e njeh përmes aromës së saj.
11. Kanë shumë kocka. Ne kemi 206 ata kanë 300. Më pas ato bashkohen rreth moshës 2 vjeçare.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X