10 ushqimet me te nevojshme gjate shtatzanise

0 0

Gjatë shtatzanisë ka shumë rëndësi cilësia e ushqimit, madje më shumë rëndësi se sasia e tij. Megjithatë disa ushqime kanë më shumë vlera ushqyese se të tjerat. Ja cilat janë ushqimet që konsiderohen në majë të piramidës ushqimore.
• Drithërat integrale. Ato përmbajnë acid folik, vitaina, hekur dhe kalçium, si edhe fibra.
• Specat. Janë shumë të pasura me vitaminë C, e cila ka rëndësi të madhe edhe në përthithjen e hekurit.
• Bimët aromatike. Këtu do t’ju këshillonim të evitonit piperin e zi sie dhe arrën moskat, të cilat mund t’ju irritojnë.
• Thjerrëzat. Ato janë të pasura me proteina si edhe hekur. Ndihmojnë gjithashtu edhe në funksionimin e zorrëve.
• Brokoli, lakra, spinaqi, sallata jeshile. Acidi folik ndodhet tek brokoli, lakra dhe perimet e tjera më gjethe jeshile. Ato gjithashtu përmbajnë edhe beta-karroten si edhe vitamina.
• Kajsi të thata. Janë ideale për t’u konsumuar ndërjet vakteve dhe janë të pasura me kalium. Ndikojnë në lehtësimin e të vjellave gjatë muajve të parë të shtatzanisë.
• Frutat dhe perimet e stinës. Gjatë shtatzanisë duhet të konsumoni gjithmonë fruta dhe perime të stinës. Molla duhet të jetë shoqëruesja juaj më e mirë.
• Mishi i bardhë. Le të jetë pulë, peshk, lepur. Ai përmban shumë proteina dhe hekur.
• Qumështi i pasterizuar. Përmban kalçium, proteina, fosfor, magnez, si edhe vitaminë A dhe D.
• Veza. Është e pasur me proteina, vitmaninë A, B1, B2 si edhe kripëra minerale si: hekur, kalium, magnez. Asnjëherë nuk duhet të konsumohet e papjekur mirë.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Vaji i ullirit: zbulohet një...

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër...

Vaji i palmës dhe kallamari...

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar...

8 arsye pse jemi gjithmonë...

Ju "gërryen" stomaku në mes të një takimi, në punë, në një mbledhje online? Të qenit i uritur vazhdimisht mund të shkaktohet nga mungesa e proteinave, fibrave dhe yndyrave në...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X