Si te marrim sa me shume hekur ne menyre natyrale gjate shtatzanise?

0 0

Gjatë shtatzanisë dëshira e nënës është të trajtojë të gjitha problemet që mund të shfaqen në mënyrë natyrale, dhe kështu do të ndodhë edhe në rast se ajo ka mungesë hekuri, një problem jo pak i rallë në këtë periudhë delikate.

Ndërsa sipas ekspertëve drithërat e pasura me hekur janë një prej burimeve më të mira, ajo duhet të konsumojë edhe:

  • Mish (edhe mish qingji, deri), karkaleca, pulë, gjel deti, proshutë (jo krudo), vezë;
  • Spinaq, kale (perime në formë gjethesh), domate, bishtaja, brokoli, patate të ëmbël, bizele, rukola, gjethet e rrepave;
  • Luleshtrydhe, rrushi i thatë, shalqiri, kumbullat, fiku, pjeshkët e thata. kajstë e thata;
  • Fasulet e bardha, të kuqe, thjerrëzat, bizelet e thata, fistikët, kungulli dhe farat e kungullit;
  • Buka integrale, patatet e pjekura, tërshëra, misri, makaronat dhe orizi integral etj.

Absorbimi i hekurit

Jo të gjitha ushqimet kanë sasi të njëjtë hekuri që absorbohet nga trupi i njeriut. Prandaj është e rëndëishme të favorizoni absorbimin e tij duke konsumuar ushqime të pasura me vitaminën C, të cilat mund të jenë specat, kivi, portokalli, qitroja, luleshtrydhet, lakra e brukselit, pjepri, papaja etj.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

A mund të mbaj në...

A është e sigurt të ngrini në krahë një fëmijë ndërsa jeni shtatzënë? Ja çfarë duhet të dinë nënat e ardhshme me të vegjlit në shtëpi. "Njerëzit vazhdojnë të më...

Udhërrëfyesi për testin prenatal: Cili...

Nga ultratingulli e deri te testi NIFTY - nënat e ardhshme kanë një gamë të gjerë të testeve plotësuese, për të larguar frikën rreth shëndetit të fëmijës. Nga çdo dëshirë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X