10 truke të vogla për të mbajtur këmbët tuaja të shëndetshme

0 0

Studiuesit e kanë thënë me qindra herë se shumica e grave veshin gjithmonë këpucë të gabuara. Mënyra më e mirë për të mbajtur këmbët e shëndetshme është të vishni ato të madhësisë tuaj.
Por përveç kësaj ka edhe disa truke të vogla që mund t’ju ndihmojnë për të qëndruar të shëndetshme brenda mundësive tuaja.

  1. Lidhni ose ngjisni gishtat e 2 dhe 3 në çdo këmbë për të shmangur dëmtimin e tyre.

10 Shoe Life Hacks to Keep Your Feet Safe and Healthy

2.Përpiquni të ecni zbathur sa më shumë që mundeni. Kjo ju lejon që këmbët tuaja të marrin frymë dhe kjo është mënyra më e mirë për të parandaluar mykun tek thonjtë.

10 Shoe Life Hacks to Keep Your Feet Safe and Healthy

3.Shtrijini këmbët me një llastik si në foto, në fund të ditës, për të ndihmuar në lehtësimin e stresit dhe dhimbjes.

1

4.Spërkatni me pak alkool brenda këpucëve për të mbyllur poret dhe për të zvogëluar djersitjen.

2

5.Mund të aplikoni shirita prej silikoni në thembra për të mos lejuar këmbët të rrëshkasin.

10 Shoe Life Hacks to Keep Your Feet Safe and Healthy

6.Lani këmbët tuaja me uthull molle për të shmangur aromat e padëshiruara.

10 Shoe Life Hacks to Keep Your Feet Safe and Healthy

7.Mos lejoni që thembrat e këpucëve të ndryshme të prekin njëra-tjetrën në raftin ku i ruani, për të shmangur përhapjen e aromave të pakëndshme dhe mikrobeve.

10 Shoe Life Hacks to Keep Your Feet Safe and Healthy

8.Vendosni qese të mbushura me ujë brenda këpucëve dhe lërini ato në frigorifer nëse doni t’i zgjeroni.

3

9.Nëse keni një flluskë në thembër, mos e vendosni horizontalisht leukoplastin, por vendoseni vertikalisht që të mos ju bjerë kur fërkohet me këpucën.

10 Shoe Life Hacks to Keep Your Feet Safe and Healthy

10.Bëjini kallot e këmbëve tuaja me ananas, nivelet e tij të aciditetit dhe cilësitë që ka ky frut do t’ju ndihmojnë që t’ju zbuten thembrat.

10 Shoe Life Hacks to Keep Your Feet Safe and Healthy


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X