10 librat e huaj me te dashur per femijet

0 1

1- “Princi i vogel”
Ky liber eshte shkruar autori Antoine de Saint-Exupery. Per shkak te nje defekti ne motor nje pilot detyrohet te ule avionin ne shkretetiren e Saharase. Ketu ai takohet me nje princ te vogel i cili vjen nga nje planet tjeter. Midis faqeve te ketij libri shprehet: dashuria, miqesia dhe kuptimi i jetes.
2- “Vendi i monstrave te egra”
Ky liber i sjelle nga autori Maurice Sendak, flet per nje djale te quajtur Max, i cili pasi eshte ndeshkuar nga prinderit per te shkuar ne shtrat pa ngrene darken, futet ne boten e monstrave te ergra… Ky liber ndihmon femijet te kontrollojne inatin.
3- “Fabrika e cokollates”
Autori Roald Dahl sjell ne kete liber historine e Charlie Bucket, i cili eshte nje nga 5 femijet fatlume qe kane fituar nje bilete hyrese per tek fabrika e cokollates se Willy Wonka…
4- “Gra te vogla”
Eshte nje liber klasik i femijerise. Autorja Louisa May Alcott tregon historine e 4 motrave Match dhe menyren si ato perballen me veshtiresite e jetes…
5- “Liza ne boten e cudirave”
Kryevepra e letersise per femije. E sjelle nga autori Lewis Carrol, flet per aventurat e Lizes gjate udhetimit te saj ne nje bote magjike ku gjithcka mund te ndodhe…
6- “Ne rrathet e kohes”
Madeleine L’engle sjell per te gjithe femijet nje roman fantastiko-shkencor, i cili flet per nje vajze 14-vjecare, Meg Murry. Meg bashke me vellain e saj dhe mikun e tij Calvin udhetojne ne hapesire per te shpetuar token nga i keqi It…
7- “Pelhura e Karlotes”
Miqesia e mire ndermjet derkucit Wilbur dhe merimanges Charlotte vjen ne kete liber te shkruar nga E.B. White.
8- “Winie Puh”
A.A. Milne me librine tij te rradhes tregon aventurat e mrekullueshme te derkucit Winie dhe miqve te tij…
9- “Legjenda e detit”
Historia e nje prifti te ri i cili pasi meson magjine nga magjistare te medhenj, fillon te luftoje me forcat e se keqes… Ky botim eshte shkruar nga Ursula Le Guin K.
10- “Luani, shtriga dhe dollapi”
Peter, Susana, Edmundi dhe Lucy per t’ju larguar luftes shkojne tek nje shtepi ne fshat. Ketu gjejne nje dollap i cili ne te vertete eshte nje rruge drejt nje bote tjeter… Nje histori krejt ndryshe e sjelle me shume shije per femijet tuaj nga C.S. Lewis.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X