10 këshilla klasike të prindërimit që i kanë rezistuar kohës

0 0

Mos të duket ndonjë nga këto këshilla e njohur? Komunikimi është themeli për një marrëdhënie të mirë. Bëhu një shembull i mirë për fëmijën tënd. Qëndrueshmëria është çelësi.

Ne dëshirojmë që fëmijët tanë të rriten në mënyrë të lumtur dhe të shëndetshëm. Ne dëshirojmë që ata të jenë të suksesshëm dhe të ndjehen të sigurt në shtëpinë që kemi ndërtuar për ta.

Por prindërimi nuk është gjithmonë i lehtë. Duhen përpjekje nga ana jonë që të jemi prindër të ndërgjegjshëm, të hapur dhe të dashur.

Si prindër, na duhet e gjithë ndihma që mund të marrim!

Më poshtë keni 10 këshilla klasike të prindërimit, për t’ju ndihmuar të rritni fëmijët tuaj.

  1. Trego dashuri dhe respekt;
  2. Mos ki frikë nga disiplina;
  3. Kujtohu të shpjegosh veten;
  4. Shpenzoni kohë cilësore së bashku;
  5. Vendos një shembull të mirë;
  6. Komunikoni rregullisht;
  7. Tregohu i qëndrueshëm;
  8. Kujdesu për martesën tuaj;
  9. Ndërto fëmijët tuaj;
  10. Mëso ta harrosh.

Lexo më shumë:Prindërimi i rreptë e bën fëmijën e disiplinuar apo ndihmon në vetëbesimin e tij? Historia e një nëne


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Zënkat mes fëmijëve, ta mësojmë...

Zënkat mes fëmijëve janë normale e të pranueshme, edhe nëse mund të kalojnë në ndonjë shuplakë apo tërheqje flokësh. Megjithatë, situata fillon të bëhet shqetësuese, kur një fëmijë duke shfaqur...

Britani, fëmijët lejohen të luajnë...

Fëmijët e moshës fillore në Britani po humbin lirinë për të luajtur në mënyrë të pavarur dhe zakonisht nuk lejohen të luajnë jashtë pa mbikqyrje deri në dy vjet më...

Çfarë është hipersksualizmi i fëmijëve...

Kur vjen fjala tek seksualiteti dhe edukimi seksual i fëmijëve, shumë prindër apo kujdestarë stepen t'u japin infromacionin e duhur atyre. Por, nga ana tjetër në mënyrë të pavetëdisjhme apo...

Coronavirusi në sytë e fëmijëve,...

CORONAVIRUSI NË SYTË E FËMIJËVE  -Përrallëza jonë- (E përshtatshme për moshën 2-6 vjeç, të cilët bëjnë pothuajse gjithë ditën pyetje, për t’u njohur me këtë “personazh” të ri në jetën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X