1 racion kos në ditë mban larg kancerin e gjirit

0 2

Zbulohet një tjetër veti e dobishme e kosit: na mbron nga kanceri i gjirit. Thjesht hani një racion (tas) në ditë. Ja pse:

Një racion kos natyral në ditë mban larg kancerin e gjirit. Kjo u mbështet nga një grup studiuesish nga Universiteti i Lancaster në fund të një studimi që vëzhgoi një efekt mbrojtës të mundshëm të baktereve të kosit kundër fillimit të kancerit të gjirit.

Merita e baktereve të dobishme të kosit

Sipas hulumtimit, të botuar në revistën Medical Hypoteses, bakteret e mira të kosit natyral, të ngjashme me ato që gjenden tek nënat që ushqejnë fëmijët me gji, do të ishin në gjendje të zvogëlonin inflamacionin e shkaktuar nga mikroorganizmat e dëmshëm, një nga shkaqet kryesore të kancerit të gjirit.

Çdo vit i ushqyerjes me gji zvogëlon rrezikun e kancerit të gjirit me 4.3%. Kjo është një hipotezë që ende nuk është vërtetuar shkencërisht, megjithëse ekzistojnë disa studime që lidhin konsumin e qumështit dhe nënprodukteve të tij me kancerin.

Qumështi dhe kosi mbrojnë gjithashtu kockat

Saverio Cinieri, presidenti i Shoqatës Italiane të Onkologjisë Mjekësore (Aiom) dhe drejtori i Departamentit të Onkologjisë së spitalit Perrino në Brindisi, rekomandon që pacientët që trajtohen për kancer, por edhe ata që nuk e kanë këtë diagnozë, të pinë një gotë qumësht në ditë për të mbajtur të shëndetshme kockat. Sidomos gjatë menopauzës kockat pësojnë një varfërim të rëndësishëm të kalciumit, i cili mund të furnizohet pjesërisht nga qumështi dhe të gjithë derivatet e tij, të tilla si kosi dhe djathi.

Qumështi dhe djathi: dozat e rekomanduara

3 porcione qumësht ose kos në ditë dhe 2-3 porcione djathë në javë. Kjo është sasia e rekomanduar nga udhëzimet më të fundit për ushqimin e shëndetshëm italian të hartuar nga Crea (Këshilli për Kërkime Bujqësore) dhe Sinu (Shoqëria Italiane e Ushqyerjes Njerëzore).

Ta dini!

Një racion qumështit ose kosit korrespondon me 125 ml. Një racion i djathit korrespondon me 100 g nëse është i freskët, 50 g nëse është e staxhionuar.

Lexo edhe: Probiotikët, bakteret e mira të nevojshme për trupin e fëmijëve  1. 1 racion kos në ditë mban larg kancerin e gjirit – Pergrate

    […] 1 racion kos në ditë mban larg kancerin e gjirit […]

  2. 1 racion kos në ditë mban larg kancerin e gjirit – Pergrate

    […] Zbulohet një tjetër veti e dobishme e kosit: na mbron nga kanceri i gjirit. Thjesht hani një racion (tas) në ditë. Ja pse… Lexo me shume duke klikuar ketu. […]

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Çfarë ndodh nëse nuk hani...

Nëse po mendoni të ndiqni një dietë vegane, pa mish e produkte me origjinë shtazore, duhet të prisni ndryshime të tjera në jetesën tuaj të përdtishme. Ja disa prej tyre...

12 ushqime që përmbajnë më...

Nëse shtrydhni një portokalli sa herë që filloni të kolliteni apo të keni rrufë, mund të jeni duke bërë një nga gjërat e duhura. Megjithëse studimet tregojnë se konsumimi i...

Kur është koha e duhur...

Karbohidratet janë si interneti. Mund t’ju ndihmojnë ose dëmtojnë- varet vetëm nga mënyra dhe koha kur i konsumoni. "Duhet të gjeni ekuilibrin e duhur," thotë dietologia Kate Patton. Patton shpjegon...

Zbulohet një tjetër lidhje mes...

Tanicitet, qelizat gliale të sistemit nervor të pranishme në një zonë të lëngut kurrizor, përcaktojnë se sa hamë. Këto qeliza do të jenë në gjendje të kontrollojnë nivelet e energjisë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X