Zhvillimi i nje femije premature ne muajin e 6

0 0

Zhvillimi i fëmijëve prematurë është i tillë që i përshtatet moshës së tij reale. Pra nëse fëmija është 4 muajsh ju duhet të llogarisni moshën reale së cilës i përket zhvillimi i fëmijës.

Si ta bëni këtë? Po ju sjellim një shembull orientues:

Nëse fëmija juaj tani është 14 javësh dhe ka lindur 6 javë para terminit, atij i përket zhvillimi i një fëmije 8 javësh (14-6). Nëse fëmija juaj është 21 javësh dhe ka lindur 5 javë para terminit, mosha e tij e rregulluar është 16 javësh, dhe ju duhet t’i referoheni zhvillimit nën moshën 4 mujore. Në moshën 2 vjeçare ju nuk keni më nevojë të llogarisni moshën e fëmijës pasi zhvillimi i tij ec në mënyrë normale.

Fëmija 6 muajsh

Zhvillimi motorik

 • E vendos peshën tek këmbët kur e mbani në këmbë;
 • Ulet vetë;
 • I mban dhe i tund sendet;
 • I kalon sendet nga një dorë tek tjetra;
 • Mban dy objekte njëkohësisht në secilën dorë;
 • Rrotullohet nga barku në shpinë dhe anasjelltas.

Zhvillimi gjuhësor

 • Nëse e thërrisni në emër reagon duke u kthyer drejt jush;
 • Belbëzon.

Aktivitetet që bën

 • I kishton rëndësi lojërave që mund të zhvillojë (për shembull si të prodhojë tinguj;
 • I ndjek me sy objektet që i janë larguar nga pamja.

Zhvillimi social dhe emocional

 • Vëren se kur prindërit janë apo nuk janë të pranishëm;
 • Reagon ndryshe ndaj personave të panjohur;
 • Shpreh lumturi, trishtim, eksitim në rast se diçka i pëlqen.

Lexoni edhe: Femijet premature, zhvillimi ne muajin e dyte

 

 

A keni bere ndonjehere blerje online?

View Results

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Sa është madhësia normale e...

Adoleshenca është koha e rritjes së shpejtë dhe ndryshimeve të tjera të nxitura nga fillimi i pubertetit. Mund të jetë një kohë e pasigurisë së madhe, pasi disa adoleshentë në...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X