Zgjidhja për konfliktet prindër-fëmijë

0 0

Fëmijët e prindërit në konflikt: sepse është e vështirë të komunikosh

Në ritmin e jetës së përditshme, mund të jetë e vështirë të gjesh mënyra kuptimplota për t’u lidhur me fëmijët tuaj. Ne gjithmonë përpiqemi për të ndërtuar një urë me botën e tyre, që të ketë biseda të thella dhe të sinqerta, por shpesh ju mund të injoroni padashje ngjarjet, ndjenjat dhe detaje të rëndësishme të tyret. Mund të duken pyetje të rëndomta, por “Si je” dhe “Çfarë bëre sot” janë mënyra shumë të mira për të nisur bisedën me fëmijët.

Gjatë periudhës së vështirë të adoleshencës, mungesa e të shprehurit, detajet e vogla të papërfshira në diskutime, problemet e komunikimit mund të kthehen në një konflikt të vërtetë mes të prindërve dhe fëmijëve. Keqkuptimet, dialogu i dobët, mosnjohja e thellë e njëri-tjetrit shpesh bëhet shkak i distancës dhe në afat të gjatë, i konfrontimit. Pra, si të përpiqeni të njihni mirë fëmijët dhe të qëndroni në kontakt me mendimet e tyre, me zemrën e tyre? Një metodë mjaft origjinale është të krijoni një ditar të përbashkët.

Marrëdhënia midis prindërve dhe fëmijëve: ditari mund të ndihmojë

Çfarë është ditari i përbashkët? Një fletore e vërtetë, në të cilën mami dhe fëmija mund të shkëmbejnë mendime, ëndrra dhe pse jo, ta përdorin për t’u argëtuar së bashku. Shkrimi mund të ndihmojë të rinjtë për të komunikuar, për të përmirësuar marrëdhëniet e tyre me prindërit, për të ripunuar atë që ata mendojnë dhe duan. Për më tepër, shpesh është më e lehtë të përdorësh një fletë letre, sesa një komunikim verbal me prindërit, për t’u shprehur plotësisht. Ditari mund të jetë një metodë për të peshuar veten e tyre dhe në marrëdhëniet me të tjerët, kjo është një mënyrë për të njohur më mirë, për të thelluar çështjet më të rëndësishme.

Ditari për prindërit dhe fëmijët: si të përdoret?

Ju duhet vetëm pak imagjinatë dhe kohë e lirë për të filluar një eksperiment të ri, një lojë, një sekret midis nënës dhe fëmijës. Nuk është e rëndësishme se çfarë lloj ditar zgjidhni, thjesht filloni të shkruani! Gjëja e rëndësishme është të krijoni një rutinë dhe të gjeni një vend për të mbajtur ditarin. Duhet të përcaktohet se ku duhet të lënë ditari pas shkrimit: në tryezën e fëmijës apo të nënës. Në këtë mënyrë marrësi e di se ka diçka të re të shkruar për të. Ditari nuk do të përdoret çdo ditë, por, gradualisht, do të bëhet një pjesë e domosdoshme e rutinës. Do të jetë një hapësirë për të qeshur, për të bërë shaka, për të ngjyrosur, shprehur mendimet dhe dashurinë.

Lexo edhe: Si duhet te jete komunikimi prind-femije?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X