Zgjidhja për dhimbjet e shpeshta të barkut te fëmijët

0 1

Nuk është një justifikim për të mos shkuar në shkollë: një dhimbje e përsëritur e stomakut ekziston dhe prek një në katërfëmijë. Por lehtësimi i dhimbjes është i mundur falë probiotikëve. Këto produkte, në të vërtetë, mund të jenë të dobishme jo vetëm për të parandaluar ose zvogëluar sikletin e zorrëve për shkak të përdorimit të ilaçeve, në veçanti të antibiotikëve, por edhe për të dhënë lehtësim në rast të dhimbjeve të përsëritura të stomakut, një sëmundje nga e cila vuan një në katër fëmijë në moshën shkollore. Kjo doli nga një studim i botuar në Jama Pediatrics nga një grup studiuesish nga Shkolla Mjekësore Universiteti i Exeter në Mbretërinë e Bashkuar.

Më e përhapur sesa besohej

Nëse ndonjëherë prindërit besojnë se dhimbja e barkut për të cilën ankohet fëmija i tyre mund të mos jetë asgjë më shumë se një justifikim për të mos shkuar në shkollë, ekspertët paralajmërojnë se tek fëmijët dhimbja e përsëritur e barkut është më e përhapur sesa mund të mendojnë: vuajnë rreth 10-20% e fëmijëve të moshës midis 2 dhe 6 vjeç dhe incidenca rritet me vitet për t’u bërë maksimale në periudhën para-adoleshencës.

Çrregullime të ndryshme

Shprehja “dhimbje e përsëritur e barkut”, shpjegojnë studiuesit britanikë, është një përkufizim ‘ombrellë ’që përfshin brenda saj një sërë çrregullimesh funksionale gastrointestinale me origjinë të ndryshme, siç është dispepsia funksionale (dhimbje e vazhdueshme ose përsëritëse ose siklet në pjesën e sipërme të “barkut”, sindromi i zorrës së irrituar (karakterizohet nga dhimbje barku, kapsllëk ose diarre, ose një kombinim i kapsllëkut dhe diarresë), dhimbje funksionale të barkut (e cila manifestohet me dhimbje në zonën periombelike pa rrezatim episodik ose të vazhdueshëm i cili paraqitet të paktën një herë në javë për dy muaj dhe ndikon në cilësinë e jetës) dhe në sindromën funksionale të dhimbjes së barkut (karakterizohet nga dhimbje kronike ose të shpeshta që nuk fillojnë nga një shkak specifik dhe i identifikueshëm).

Simptomat

Dhimbjet e përsëritura të barkut mund të shoqërohet me zbehje dhe vuajtje të dukshme, si dhe me të vjella, diarre ose kapsllëk.

Gati 1.500 fëmijë janë analizuar

Studiuesit krahasuan rezultatet e marra nga 19 studime në lidhje me lehtësimin në rast të dhimbjeve të përsëritura të barkut tek fëmijët; nga këto, trembëdhjetë vlerësuan efektet e marrjes së probiotikut, katër ndryshime dietike të bazuara në fibra dhe dy vëzhguan efektet e përjashtimit ose kufizimit të ushqimeve specifike. Gjithsej, u ekzaminuan 1453 fëmijë.

Probiotikët janë të nevojshëm

Nga rishikimi i 19 hulumtimeve del se në hapësirën prej tre muajsh fëmijët që morën probiotikë treguan një probabilitet dukshëm më të lartë për lehtësim të barkut në një afat të shkurtër në krahasim me grupin e placebove. Nga të dhënat e ekzaminuara ishte e mundur të zbulohej që probiotikët gjithashtu kanë një ulje të shpeshtësisë dhe intensitetit të dhimbjes së barkut, ndërsa për sa i përket ndryshimeve në dietë, autorët e studimit shkruajnë, “nuk ka prova bindëse që sugjerojnë që shtesat e fibrave ose dietat e tjera janë efektive kundër dhimbjeve të përsëritura të barkut “.

Shenjat e alarmit

Në rastin e fëmijëve dhe dhimbjet e barkut shenjat që nuk duhen nënvlerësuar kurrë janë: dhimbja në një pikë të saktë; dhimbje akute dhe e vazhdueshme që shkakton zgjim gjatë natës; ethe; diarre; të vjella të shoqëruara me dhimbje; pezmatimi i rektumit ose rreth anusit; gjak në jashtëqitje; shtim i ulët i peshës.

Lexo edhe: A mund t’i jap çaj bebit për t’i qetësuar dhimbjet e barkut?


  1. Zgjidhja për dhimbjet e shpeshta të barkut te fëmijët – Pergrate

    […] Zgjidhja për dhimbjet e shpeshta të barkut te fëmijët […]

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Çrregullimet e Spektrit të Autizmit!...

2 Prilli, është dita botërore dedikuar  sensibilizimit për Autizmin, prandaj le të shqyrtojmë pak më gjerësisht këtë spektër. Sot, sipas shumë statistikave matëse që realizohen në vende të ndryshme të...

Nëna me kronavirus sjell në...

Një grua e prekur nga koronavirusi ka sjellënë jetë një fëmijë ditën e sotme në Greqi. Nëna e infektuar, e cila vuan edhe nga sëmundje koronare të zemrës, e lindi...

Lind foshnja e parë me...

Një foshnjë e porsalindur ka rezultuar pozitive për koronavirusin në atë që mendohet të jetë rasti më i ri i sëmundjes në Mbretërinë e Bashkuar. Nëna e fëmijës, e cila...

A luajnë rol mjetet e...

Në vend të kësaj, ekzistojnë vetëm pastruesit e hundëve që lehtësojnë sikletin. Përdorimi i dehumidifikuesve, marrja e prebiotikëve, suplementeve të vitaminave ose ilaçeve bimore, në fakt asgjë nuk mund të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X