Zgjidhja pa medikamente për të sëmurët me migrenë

0 0

 Ata që vuajnë nga dhimbje koke të shpeshta e dinë se sa ndihohet cilësia e jetës së tyre.

Dhimbja që është e vështirë të durohet në fakt mund t’ju mundojë për ditë e net të tëra. Gjetja e metodave jo invazive që nuk përdorin përdorimin e ilaçeve për trajtimin e dhimbjeve të kokës nuk është e lehtë, por një studim i ri duket se ka zbuluar efektet pozitive të rrezeve të dritës jeshile.

Dhimbja dhe frekuenca e zvogëluar

Një studim i kryer në Universitetin e Arizonës Shkencat Shëndetësore Gjithëpërfshirëse të Dhimbjes dhe Qendrës së Varësisë dhe botuar në revistën Cephalalgia, duket se ka gjetur një mënyrë minimale invazive për të lehtësuar këtë çrregullim: përdorimin e rrezeve të dritës jeshile. Ekspozimi ndaj këtij lloji të dritës, në fakt, u jep lehtësim atyre që vuajnë nga dhimbja e kokës, duke zvogëluar dhimbjen dhe shpeshtësinë e sulmeve.

Studimi pilot

Studimi shqyrtoi 29 pacientë që vuanin nga migrena episodike ose kronike dhe me histori të dobët klinike dhe terapeutike pas tyre. Në dhjetë javët e para të testimit, kampioni u ekspozua ndaj dritës së bardhë për një deri në dy orë në ditë. Pasi të përfundonte kjo fazë, dhe pas dy javësh pushimi, pacientët ndërmorën një kurs të dytë për dhjetë javë të tjera, të shënuara nga seanca ditore prej një deri në dy orë të ekspozimit ndaj rrezeve të dritës jeshile.

Të dhëna shumë inkurajuese

Në këto njëzet javë e gjysmë, pacientët kanë mbajtur një ditar në të cilin shënojnë nivelin e migrenës së tyre çdo ditë. Duke analizuar të dhënat, efektet e dritës jeshile në dhimbjet e kokës duken të qarta. Në të vërtetë, rrezet e gjelbra çuan në një reduktim të dhimbjes prej 60%, me vlerën (në një shkallë nga 1 në 10) duke rënë nga 8 në 3.2. Për më tepër, rreth 86% e pacientëve me migrenë episodike dhe 63% e atyre me dhimbje koke kronike përjetuan të paktën një përgjysmim të numrit të sulmeve në muaj.

Qasja pa kundërindikacione

Natyrisht, cilësia e jetës së pacientëve përfitoi plotësisht, pasi panë që performanca e tyre në punë, në aktivitet fizik dhe në cilësinë e gjumit u përmirësua. Amol Patwardhan, i cili është një nga nënshkruesit e parë të studimit, nënvizon se mënyra e trajtimit me dritë jeshile mund të vërtetojë të jetë një zbulim i shkëlqyeshëm për të luftuar pa ndonjë kundërindikacion një problem që është ende i vështirë për t’u trajtuar si dhimbja e kokës, veçanërisht te ata pacientë qënuk duan të marrin ilaçe ose që nuk u bëjnë efekt.

Deri në katërmbëdhjetë sulme në muaj referohen si migrena episodike. Kur frekuenca godet pesëmbëdhjetë herë (dhe më tepër), dhimbja e kokës bëhet kronike.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Fëmijët mbi dy vjeç mund...

Një studim italian ka verifikuar që maskat kirurgjikale nuk krijojnë probleme të frymëmarrjes edhe për fëmijët e vegjël, Studimi, i kryer nga studiuesit që raportojnë në Departamentin e Nënave-Foshnjave, në...

Laktimi jo shtatzënë: Çfarë do...

Simptomat Laktimi është procesi i prodhimit të qumështit të gjirit. Për gratë që janë shtatzënë ose kanë lindur kohët e fundit, laktacioni është normal. Hormonet sinjalizojnë gjëndrat e qumështit në...

Dhimbja e grykës gjatë Covid...

Pse të shqetësoheni për një dhimbje të vogël në qafë? Ka simptoma për të cilat pacientët pozitivë me Covid 19 duhet të kenë kujdes. Këtu përfshihen: këputje e përgjithshme, temperaturë,...

Pse zorra bëhet gjithnjë e...

Shkaktohet nga disa faktorë, përfshirë, shpesh, stresin dhe ankthin, por dihet pak për këtë çrregullim. Në Itali dhe në të gjithë botën, rreth 2 në 10 persona, kryesisht gra, vuajnë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X