Zëri i nënës mund t’i shpëtojë jetën fëmijëve në rast rreziku

0 0

Ne të gjithë e dimë se prania e nënës mund të ndryshojë jetën, por një studim i ri tregon se zëri i një nëne mund të jetë potencialisht shpëtim i jetës.

Një studim i ri në “The Journal of Pediatrics” tregoi se si fëmijët reagonin në gjumë ndaj një alarmi të zjarrit dhe ndaj zërit të nënës.

Rezultatet ishin të thella: Mesatarisht, fëmijët u zgjuan dhe iu përgjigjën zërit të nënës brenda dy sekondave, ndërsa alarmit për gati 3 minuta.

Regjistrimi i zërit të nënës në mënyrë dramatike ka më shumë gjasa të rezultojë që fëmija të zgjohet nga gjumi dhe të ndërmarrë veprime gjatë rënies së një zjarri, krahasuar me zhurmën ‘tradicionale’ të një alarmi.

Këto gjetje tregojnë për një lidhje të thellë biologjike mes nënës dhe fëmijës që në fakt mund të jetë dallimi midis jetës dhe vdekjes në rast zjarri.

Studimi vëren se në tërësi, “fëmijët janë jashtëzakonisht rezistentë ndaj zgjimit të alarmeve konvencionale të tingujve rezidencialë me frekuencë të lartë”, ndoshta si pasojë e modeleve unike të gjumit pediatrik që i vendosin ata në një gjumë më të thellë se sa të rriturit.

Studimi ka implikime të mëdha për sigurinë nga zjarri dhe familjet. Pothuajse gjysma e të gjitha vdekjeve që lidhen me zjarrin ndodhin gjatë natës, kështu që gjetja e mënyrave për të njoftuar të gjithë anëtarët e familjes për një rrezik potencial ndërsa të gjithë po flenë është çelësi për të dalë nga shtëpia në mënyrë të sigurt dhe të shpejtë.

Studimi gjithashtu tregon se ka diçka unike në trurin e një fëmije që në fakt u mundëson atyre të dëgjojnë zërin e nënës.

Studime të mëtejshme do të shqyrtojnë nëse zëri i babait ose zëri i përgjithshëm femëror ka të njëjtin ndikim në reagimin e fëmijëve ndaj alarmeve.

Këshilla për sigurinë nga zjarri

Kryqi i Kuq rekomandon këshilla të mëposhtme të sigurisë nga zjarri për të gjitha familjet:

  • Instaloni alarmet e zjarrit në çdo nivel të shtëpisë tuaj, brenda në dhomat e gjumit dhe në zonat e jashtme.
  • Testoni alarmet çdo muaj. Nëse nuk punojnë, ndërroni bateritë.
  • Bisedoni me të gjithë anëtarët e familjes për një plan shpëtimi nga zjarri dhe praktikoni planin dy herë në vit.

Lexo edhe: Siguria e femijes brenda shtepise


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X