Zënkat në çift dëmtojnë shëndetin e një partneri dhe mbrojnë tjetrin, kush përfiton burri apo gruaja?

Studiuesit mendojne se nje grua nervoze mbron partnerin e saj nga semundja e diabetit, ndersa rrezikon veten.
0 0

A keni një grua nervoze? Atëherë keni më pak rrezik të prekeni nga diabet

Shumë burra shpesh ankohen për shqetësimin dhe nervozizmin e vazhdueshëm të gruas, duke luftuar vazhdimisht për t’ja dalë me shtëpinë, fëmijët, shpenzimet dhe ndonjëherë edhe punën. Epo burrat nga sot duhet ta konsiderojnë veten me fat: nëse partnerja juaj është veçanërisht e shqetësuar, do të keni më pak rrezik për të pasur diabet. Rezultati është arritur nga një studim i kryer nga Universiteti i Agoikagos dhe Michigan.

Studimi

Hulumtimi është kryer mbi 1.228 persona që jetojnë në një lidhje të qëndrueshme. Disa faktorë janë marrë si referencë, të tillë si besimi dhe kënaqësia emocionale. Doli që burrat që jetojnë me gra hiperkritike, nervoze dhe pretencioze janë më pak të prirur ndaj diabetit. Arsyeja mund të gjendet në stimulimet e vazhdueshme hormonale që rrjedhin nga grindjet.

E kundërta ndodh tek gratë

Përkundrazi, gratë nervoze do të dëmtonin vetëm veten e tyre: zemërimi dhe stresi i tyre mund të ndikojnë në gjendjen e tyre fizike, dhe në veçanti mundësinë e ekspozimit të tyre ndaj rrezikut të diabetit.

Sidoqoftë, megjithatë, burrat bëjnë një gabim kur i konsiderojnë gratë si “nervoze”. Nëse burri analizon më thellë sjelljen e partneres së tij, ai do të kuptonte se këto sjellje nuk janë gjë tjetër veçse një dëshirë për mirëqenie brenda mureve të shtëpisë dhe në marrëdhënien në çift.

Përfundime

Shkurt, studimi i lartpërmendur tregoi se si stimulimet hormonale dhe nxitja e adrenalinës që rrjedhin nga grindjet martesore kanë efekte krejt të kundërta tek burrat dhe gratë: nëse të parët kanë tendencë të mos i marrin shumë seriozisht, gratë përkundrazi janë shumë reflektuese. Ky riformulim i vazhdueshëm mbi motivet dhe shkaqet e grindjeve do të ketë pasoja në fizik, dhe në veçanti në rrezikun e marrjes së diabetit.

Lexo edhe: Zenkat ne cift? Ekspertet tregojne kur jane vertet serioze


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X