Zbulohet një nga shkaqet e mundshme të abortit

0 0

 

Nivelet e larta të hormonit të insulinës janë toksike për qelizat e placentës njerëzore, zbulohet nga një studim i ri. Zbulimi mund të çojë në një kuptim më të mirë të abortit dhe infertilitetit dhe të ofrojë zgjidhje të reja për të ndihmuar në uljen e rrezikut të humbjes së fëmijës gjatë shtatzënisë.

Studimi u botua në revistën Fertility and Sterility dhe shqyrtoi qelizat e placentës të marra nga tre gra shtatëzana gjatë tremujorit të parë dhe i ekspozoi ndaj insulinës. Shkencëtarët vërejtën se kjo dëmtoi qelizat e placentës.

Ndërsa është e njohur që gratë me rezistencë ndaj insulinës kanë një shkallë më të lartë të abortit, lidhja mes tyre nuk është kuptuar plotësisht.

Studiuesit thonë se insulina në vetvete nuk është problem. Në fakt, insulina është ajo që ndihmon në rregullimin e sheqerit në gjak. Komplikimi ndodh kur dikush zhvillon rezistencën e insulinës, në të cilën trupi nuk i përgjigjet mirë insulinës, ndonjëherë duke shkaktuar mbiprodhimin e këtij hormoni nga pankreasi.

Në një eksperiment të veçantë për studimin, studiuesit zbuluan një grup të ri të qelizave të placentës si për insulinën ashtu edhe për ilaçin metforminë, e cila përdoret për trajtimin e diabetit të tipit 2. Ata zbuluan se trajtimi i qelizave me metforminë bllokoi efektet e dëmshme të insulinës.

Ky studim u krye në qeliza në tubat e provës, që do të thotë që rezultatet aktuale nuk mund të aplikohen tek njerëzit. Por nëse gjetjet mbeten të vërteta në organizmat e gjallë, kjo mund të ndihmojë mjekët që të zgjidhin më mirë humbjen e shtatzënisë dhe shterpësinë tek njerëzit me rezistencë ndaj insulinës.

Lexo edhe: Simptomat dhe shkaqet e abortit spontan

Sorry, there are no polls available at the moment.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X