loading

Zbulimi: Të studiosh i bën mirë zemrës

“Studio se do të të nevojitet kur të rritesh!” Kush nuk e ka dëgjuar këtë frazë nga prindërit dhe të rriturit?
0 0

Tani është provuar shkencërisht: Mami kishte të drejtë! Studimi mbron zemrat tona: një studim anglez i botuar në British Medical Journal e tregon këtë. Hulumtimi, i kryer nga Kolegji Imperial i Londrës dhe nga Universitetet e Bristol, Kembrixh dhe Oxford, zbulon se 3.6 vite më shumë studim janë të lidhura me një reduktim të indeksit të masës trupore prej si dhe reduktimin e tensionit të lartë, dy faktorë këto që ndikojnë në rrezikun kardiovaskular.

Janë studiuar 200 mijë të rritur angleze

Studiuesit arritën në këto përfundime duke punuar në dy analiza statistikore dhe gjenetike. Ata kryen një studim mbi një mostër prej 200,000 të rriturish nga Mbretëria e Bashkuar, duke krahasuar vitet kur kishin studiuar për secilin prej pjesëmarrësve me indeksin e masës trupore, presionin e gjakut, varësinë nga nikotina dhe çdo sëmundje kardiovaskulare të kontraktuar gjatë viteve.

Dhe analiza gjenetike mbi një milion individë

Pastaj ata kryen një analizë gjenetike tek mbi një milion individë kryesisht europianë, të dhënat e të cilëve u grumbulluan në një bazë të dhënash publike. Kjo analizë e definuar siguroi një rezultat më të besueshëm në identifikimin e shkaqeve dhe efekteve. Në përfundim të këtyre studimeve, studiuesit panë se sa më shumë kohë të ishte shpenzuar duke studiuar aq më shumë mund të zvogëloheshin sëmundjet e zemrës.

Stilet e jetesës janë më të shëndetshme por jo të kufizuara

Ky efekt pjesërisht varet nga fakti se ata që kanë studiuar në përgjithësi ndjekin një mënyrë jetese më të shëndetshme. Por sipas studiuesve ka një tjetër arsye pse ndodh kjo. Në fakt, kërkimet sugjerojnë se vetëm gjysma e efektit mbrojtës rrjedh nga pesha e reduktuar, presioni arterial dhe duhani. Në fakt, indeksi i masës trupore, presioni i gjakut dhe pirja e duhanit janë përgjegjës për 18, 27 dhe 34 për qind të efekteve pozitive në zemër respektivisht. Pra, duke i bashkuar ato, ne arrijmë të shpjegojmë 40 për qind të lidhjes midis arsimit dhe rrezikut më të ulët të sëmundjeve kardiovaskulare.

Lexo edhe: 7 faktorë që ndikojnë në shëndetin e zemrës dhe çfarë mund të bëni për ta


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Rriten rastet e të prekurve...

Një numër në rritje i njerëzve në SH.B.A po diagnostikohen dhe po vdesin nga kanceri anal, sipas hulumtimit të ri të botuar në Gazetën e Institutit Kombëtar të Kancerit. Incidenca e...

Depresioni më bën të ndihem...

Në skutat më të thella të mendjes sime, depresioni është më i fuqishëm se unë. E urrej të flas për vdekjen e nënës sime. Kryesisht sepse nuk mendoj se shumë...

Lira Gjika: Prindër përpiquni ta...

4 ditë pas termetit të fuqishëm me magnitudë 6,4 ballë të shkallës Rihter, mjekja pediatre Lira Gjika ka shpërndarë në rrjetin social Facebook një status për pasiguritë, frikën apo edhe...

Çfarë  është Vitamina F? Përfitimet...

Përkundrazi, vitamina F është një term për dy yndyrna - acidi alfa-linolenik (ALA) dhe acidi linoleik (LA). Ato janë thelbësore për funksionet e rregullta të trupit, përfshirë aspektet e shëndetit...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X