Zbardhja e dhëmbëve, kujdes nëse e bëni në kushte shtëpie

0 0

Zbardhja e dhëmbëve është një problem i njohur. Pirja e duhanit, para së gjithash, veprimi ngjyrosës i disa pijeve të tilla si çaji dhe kafja që lidhen me plakjen normale të smaltit të dhëmbëve, bëjnë që buzëqeshja të humbasë shkëlqimin me një efekt që jo vetëm heq bukurinë, por gjithashtu plak gjithë fytyrën.

Rreziqet e metodave në kushte shtëpie

Tentativat për të zbardhur dhëmbët janë shumë të zakonshme. Megjithatë, pak janë të vetëdijshëm se zgjidhjet për zbardhjen në kushtet e shtëpisë nuk janë plotësisht të padëmshme, por përkundrazi rrezikojnë të dëmtojnë jo vetëm dhëmbët, por edhe mishrat e dhëmbëve. Prandaj, ato duhet të përdoren vetëm pasi një dentist të ketë kontrolluar gjendjen e dhëmbëve.

Kujdes nga periodontiti

Duhet të kihet parasysh, për shembull, se zbardhja nuk mund të bëhet nëse  keni disa sëmundjeve të mishrave të dhëmbëve, të tilla si periodontiti ose inflamacioni kronik i mishit të dhëmbëve. “Periodontiti, në fakt”, siç shpjegon Silvia Masiero, eksperte në Shoqatën Italiane të Periodontologjisë dhe Implantologjisë “duhet të zgjidhet para se të bëni zbardhje, sepse nëse ka një xhep periodontal, produktet e përdorura mund të dëmtojnë aparatin e lidhjes së dhëmbit dhe ligamentin”.

Ilaçet shtëpiake

Pasi të jetë përcaktuar shëndeti i dhëmbëve, tri zgjidhje janë në dispozicion për të rivendosur shkëlqimin e buzëqeshjes. Ju mund të zgjidhni ilaçet shtëpiake, si të thuash ato të gjyshes, duke filluar nga fërkimi i gjetheve të sherebelës deri tek limoni: ato heqin përkohësisht njollat e dhëmbëve. Nga ana tjetër, ju mund të përdorni metodat e reja në kushte shtëpie të bazuara në peroksid hidrogjeni ose karbamide, të cilat në asnjë rast nuk sigurojnë një rezultat të krahasueshëm me trajtimet e kryera nga personeli i specializuar.

Tek dentisti

Opsioni i dytë i zbardhjes kryhet nga dentisti, por nganjëherë mund të përfshijë përdorimin e përqendrimeve shumë të larta të substancave që janë agresive në dhëmb, që dëmtojnë smaltin, i cili më pas rrezikon të njolloset edhe më shumë.

Në shtëpi siç udhëzohet nga mjeku

Opsioni i tretë, ai optimal, përfshin trajtime që janë përshtatur nga dentisti, por më pas menaxhohen në shtëpi nga pacienti nën mbikëqyrjen e profesionistit dhe që përbëhen nga një xhel që do të përdoret brenda një maskerine të mbajtur natën. Metoda e fundit vepron në molekulat përgjegjëse për ngjyrën e errët dhe oksigjenon dhëmbin, duke ruajtur smaltin dhe mishrat. Sidoqoftë, duhet patur kujdes edhe në këtë rast: në ditët pas trajtimit është mirë të eliminoni ushqime pigmentuese si boronicat, çokollata, panxhari, vera, kafja dhe çaji nga dieta juaj.

Pasta për zbardhjen e dhëmbëve vetëm herë pas here

Më në fund, ka disa pasta gërryese të dhëmbëve, por duhet të shmanget përdorimi i vazhdueshëm, sepse ato e bëjnë smaltin e dhëmbit poroz dhe dhëmbët njollosen më lehtë e sulmohen nga kariesi.

Përkujdesja dentare

Para se të ndërhyni me zbardhjen, është gjithashtu e rëndësishme të eliminoni njollat ​​sipërfaqësore duke kryer një proces të higjienës së plotë të dhëmbëve në një studio profesionale.

Lexo edhe: 9 mënyra për të zbardhur dhëmbët në shtëpi


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Trendi i konsumit të qumështit...

Pirja e qumështit të gjirit është si një ilaç. Po, por për foshnjat që ushqehen me gji nga nëna e tyre. Për të rriturit, nuk është vërtetuar të letë përfitime,...

Operacioni plastik i gjirit, tashmë...

Implantet e gjirit kanë qenë gjithmonë shumë të kërkuara, për ato që duan një dekolte më të bukur e nuk kanë frikë t'i drejtohen kirurgjisë kozmetike për të përmirësuar pamjen...

Ulja e dritës së ekranit...

Ulja e dritës së ekranit të telefonit gjatë natës, nuk ju ndihmon të flini më mirë. Vendosja e funksionit në telefonin tuaj që zvogëlon intensitetin e dritës blu në ekran...

Shtohen ndjeshëm ndërhyrjet estetike, çfarë...

Efekti Covid ndihet shumë edhe në korrigjimet estetike kur ka një kthim prapa të shtimit të kërkesave për ndërhyrje, që praktikisht nënkupton buzë me filler, dekolte shpërthyese dhe vithet e...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X