loading

Zakonet «e shëndetshme» nga të cilat fëmijët tanë duhet të heqin dorë për të mos u dëmtuar

Veprimet dhe zakonet tona të përditshme vijnë kryesisht nga fëmijëria jonë.
0 0

Prindërit tanë na mësojnë gjëra dhe ne duam t’ua përcjellim fëmijëve tanë sepse ne mendojmë se ato janë të mira për shëndetin dhe zhvillimin e tyre. Por siç rezulton, disa nga këto gjëra mund të mos jenë aq të mira sa kemi menduar.

Bright Side ka identifikuar  zakonet “e shëndetshme” që duket sikur janë të mira, por, në të vërtetë, ato mund të sjellin shumë dëm.

  1. Të ndenjurit ulur me shpinën drejt

Shumë nëna u thonë fëmijëve të tyre, “Mbani shpinën drejt!” ndërsa ata janë ulur. Por siç rezulton, të ulesh drejt në një karrige nuk është ideja më e mirë. Studimet tregojnë se pozicioni më i rehatshëm që instinktivisht marrim kur ankohemi në karrige dhe rrëshqasim pak, është edhe pozicioni më i shëndetshëm. Kur ne ulemi në këtë kënd prej 135 °, shtylla kurrizore, muskujt dhe tendonët nuk vihen shumë nën tension.Dhe kur një person ulet me shpinën drejt për një kohë të gjatë, ai mund të përjetojë zhvendosje të diskut intervertebral. Kjo është arsyeja pse ekspertët rekomandojnë që fëmijët të ulen në një pozicion të qetë me një lloj mbështetje nën shpinë.

  1. Përdorimi i një çante shpine në vend të një çante tjetër

Ju ndoshta keni dëgjuar se kur mbani një çantë në shpinë, është më mirë sesa një çantë që varet vetëm në njërën nga shpatullat. Por siç rezulton, nuk është aq e thjeshtë. Në mënyrë që të siguroheni vërtet që një çantë shpine nuk i bën dëm kurrizit, duhet të kemi një çantë ortopedike dhe të jetë së paku 5 cm më lart se sa beli juaj. Përndryshe, mbajtja e çantës së shpinës është në të vërtetë e dëmshme.

Mbajtja e një çantë shpine në mënyrë të gabuar mund të jetë një arsye për dhimbjen e shpinës dhe zhvillimi i skoliozës apo kyfozës tek nxënësit nëpër shkolla. Kështu që ekspertët nuk rekomandojnë të vendosni shumë peshë shtesë në çantën e shpinës dhe se duhet të jemi të sigurt që ajo qëndron në pozicionin e duhur në anën e pasme.

  1. Përdorimi i dezinfektuesit të duarve shpesh

Përdorimi i xhelave dhe i lëngjeve antibakteriale në fakt i bën mekanizmat mbrojtës të trupit dhe lëkurës sonë më të dobëta dhe mund të jetë një arsye për një dobësim të sistemit imunitar. Triclosan, që ndodhet brenda dezinfektuesit të duarve, rrit rezistencën e baktereve ndaj antibiotikëve dhe mund të jetë një faktor në zhvillimin e të ashtuquajturave super-baktere. Për më tepër, këto xhelra jo vetëm që vrasin bakteret e këqija – ato vrasin të gjitha bakteret në duar, kështu që përsëri, mbrojtja e trupit bëhet më e dobët. Ka pasur raste kur këto produkte kishin një efekt të keq të menjëhershëm te fëmijët: ato shkaktonin  acarim të lëkurës dhe helmim. Kështu që, nëse mund të përdorni ujë dhe sapun, vendosni t’i lani duart në vend.

  1. Larja e dhëmbëve pas çdo vakti

Larja e dhëmbëve pas çdo vakti nuk është ide e mirë sepse nëse përdorni pastë dhëmbësh shumë shpesh, prish ekuilibrin e duhur të acidit në gojë dhe shkatërron smaltin e dhëmbit. Pështyma supozohet të luajë një rol të natyrshëm në pastrimin e gojës dhe mbështetjen e ekuilibrit. E njëjta vlen edhe për shpëlarësit e gojës që kanë një efekt negativ në mukozën në gojë, veçanërisht tek fëmijët.

Ajo që duhet të bëni, sidoqoftë, është t’i mësoni fëmijët të përdorin fill dentar që ndihmojnë vërtet për të mbajtur gojën të pastër.

  1. Pirja e qumështit

Qumështi është shumë i lidhur me fëmijërinë dhe konsiderohet të jetë një produkt që rikthen mungesën e kalciumit në trup. Sidoqoftë, studimet tregojnë saktësisht të kundërtën e kësaj. Kazeina, proteina që gjendetnë qumësht, rrit aciditetin në stomak dhe për ta ulur atë, trupi duhet të kërkojë minerale, përfshirë kalciumin. Dhe nëse keni mungesë kalciumi, keni rrezik të zhvilloni osteoporozë. Disa studime tregojnë se kazeina mund të jetë kancerogjene.

Në moshën 10-11 vjeç, fëmijët ndalojnë zhvillimin e fermentit që shpërndan kazeinë, kështu që adoleshentët dhe të rriturit nuk përfitojnë nga pirja e qumështit. Nutricionistët në fakt rekomandojnë të shmanget pirja e qumështit.

  1. Të qenurit i zënë me aktivitetet “e duhura”

Fëmijët duhet të jenë të zënë me aktivitete. Mbajtja e tyre të zënë i ndihmon ata të zhvillohen dhe i bën ata më të fortë. Por nëse orari i tyre është shumë i ngarkuar dhe ata kanë shumë aktivitete shtesë përveç shkollës, kjo mund të çojë në stres kronik. Dhe stresi shkakton ndryshime hormonale që mund të çojnë në një sistem të dobët imunitar, probleme me tretjen dhe probleme të tjera shëndetësore.

  1. Thonjtë e prerë shumë të shkurtër

Besohet se mbajtja e thonjve të shkurtër nënkupton mbajtjen e duarve të pastra. Sidoqoftë, ekspertët e lëkurës thonë se ekziston një shans i madh për të infektuar zonën nën thonj, nëse ato priten shumë shkurt.  Prandaj, kur prisni thonjtë e fëmijës tuaj, lini një skaj të vogël të bardhë, mbajini linjat drejt kur prisni duke u siguruar se nuk do t’ju dëmtohen.

Lexo edhe: Kujdes me zakonet e të ngrënit të fëmijëve në verë


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Fëmija model/blogger/ influencer në rrjetet...

Që në momentet e para kur erdhi në jetë vajza ime, kisha dëshirë të papërmbajtshme për të fotografuar çdo çast të lindjes së saj. Fillimisht kjo dëshirë lindi nga nevoja...

A mund të bashkëprindërojnë dy...

Prindërimi funksionon më së miri kur të dy prindërit janë dakord me të njëjtat gjëra, të njëjtat rregulla e masa disiplinore për rritjen e fëmijës. Ideale për një fëmijë do...

Fëmijët që luajnë sporte janë...

Fëmijët që ushtrojnë aktivitet sportiv rregullisht janë më mirë me rezultate në shkollë sesa moshatarët e tyre që qëndojnë pasivë. Aktiviteti fizik jo vetëm që e mban trupin të shëndetshëm,...

Vdes vogëlushja gjatë pushimeve, mori...

Drama gjatë pushimeve Doza e gabuar e paracetamolit ishte shkaku i vdekjes së parakohshme dhe absurde të Lily Gibson, një vajzë tre vjeçare angleze. Ngjarja ka ndodhur ndërsa familja ishte...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X