Yndyra kafe lufton sëmundjet metabolike si obeziteti

0 0

Jo e gjithë yndyra në trupin tonë është e njëjtë dhe jo gjithmonë është  negative, në të vërtetë, ekziston edhe një yndyrë “e mirë” që duket se është në gjendje të mbrojë nga sëmundje të tilla si diabeti i tipit 2, mbipesha dhe sëmundja e arterieve koronare.

Dy lloje të yndyrës

Dallimi midis dy llojeve të yndyrës të pranishme në trupin tonë (e bardhë në sasi shumë më të mëdha) është ky: yndyra e bardhë kursen energji duke ruajtur kaloritë, yndyra kafe djeg energjinë duke gjeneruar nxehtësi.

Indi dhjamor kaf, më i bollshëm tek të porsalindurit dhe i pakët tek të rriturit, gjendet kryesisht në zonën e qafës përreth degëve të aortës dhe lidhet me indeksin e masës trupore, sepse ndërsa pesha rritet, sasia e kësaj yndyre tenton të ulet, duke u shndërruar në yndyrë të bardhë. Yndyra kafe djeg shumë kalori për të na mbajtur ngrohtë kur kemi ftohtë (kjo është arsyeja pse është e pranishme në sasi të mëdha), por gjithashtu ndihmon në rregullimin e metabolizmit, balancimin e niveleve të glukozës në gjak dhe uljen e presionit të gjakut. Në pankreas ndihmon deri në prodhimin e insulinës.

Studim i vështirë

Indi dhjamor kaf ka tërhequr prej kohësh vëmendjen e shkencëtarëve për potencialin e tij kundër mbipeshes, por kërkimi mbi praninë dhe funksionet e tij në nivelin e popullsisë është i vështirë për tu kryer. Për studimin e ri, pjesëmarrësit (52,000 njerëz) u rekrutuan nga pacientët që i nënshtrohen një skanimi me emision pozitron (PET) për diagnostikimin e një tumori. Radiologët që kryejnë këtë provë gjithmonë raportojnë praninë e indit dhjamor të ngjyrës kafe për t’u siguruar që ta dallojnë atë nga një tumor. Në këtë mënyrë, shkencëtarët ishin në gjendje të vlerësonin efektet e yndyrës kafe në shëndetin e pjesëmarrësve. Indi dhjamor kaf u zbulua vetëm në 10 përqind. Një përqindje kaq e ulët është ndoshta për shkak të faktit se njerëzit që i nënshtrohen PET u këshilluan të shmangin ekspozimin ndaj të ftohtit, të kryejnë aktivitet fizik dhe të marrin kafeinë, të gjitha aktivitetet që rrisin prodhimin e këtij lloji të yndyrës.

Më pak rrezik i sëmundjeve metabolike

Rezultatet e hulumtimit tregojnë se vetëm 4.6% e njerëzve me nivele të larta të yndyrës kafe kishin diabet të tipit 2 krahasuar me 9.5% të atyre me sasi të kufizuar ose pa të. Hipertensioni, mosfunksionimi i zemrës, sëmundja e arterieve koronare ishin gjithashtu më pak të shpeshta. U zbulua gjithashtu se njerëzit mbipeshë me ind dhjamor kaf do të rrezikonin më pak për të zhvilluar sëmundje të zemrës dhe metabolizmit.

Megjithatë, nuk është ende e qartë se si të aktivizoni yndyrën kafe. Sidoqoftë, ne e dimë mënyra më e mirë për ta stimuluar atë është të ekspozoheni para të ftohtit. Edhe disa përbërës ushqimorë, të tilla si kapsaicina ose katekina, duken të aftë për ta bërë këtë dhe po studiohen edhe ilaçe specifike që mund të jenë aktivizues efektivë.

Lexo edhe: Pesha dhe metabolizmi, zbulo atë që duhet të dish për të patur linja të mira


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X