Vlerat e misrit ne shtatzani

0 0

Shëndeti i nënës dhe fëmijës është shumë i rëndësishëm dhe për këtë arsye duhet të ndiqen rregullat e duhura për një ushqyerje të mirë. Duke qënë se tani jemi në sezonin e misrave, duhet të dini se konsumimi i tyre do të kishte efekte pozitive tek ju dhe fëmija.

Përse misrat janë kaq të vlefshëm?

Sepse janë shumë të pasur me acid folik, hekur dhe kripëra minerale që ndihmojnë në shëndetin e mirë të nënës dhe fëmijës, janë lehtësisht të tretshëm dhe mund të konsumohen në mënyra të ndryshme.

Mund të na bëjë të shtojmë peshë?

Misri është një drith shumë i varfër përsa i përket kalorive dhe yndyrnave, prandaj nuk do të ndikojë në shtimin e madh në peshë, por do ta bëjë vaktin tuaj të ekuilibruar. Duhet ta pastroni shumë mirë pasi mund të infektoheni nga toksoplazmoza, pra ekziston rreziku ashtu si tek të gjitha perimet e tjera. Është shumë e rëndësishme të konsumohen që në fillimet e shtatzanisë pasi acidi folik ka rëndësi tepër të madhe. Nga ana tjetër, të vjellat mund ta dobësojnë së tepërmi organizmin tuaj dhe kripërat minerale dhe hekuri do t’ju ndihmonin të ndiheshit më mirë.

Si ta konsumojmë?

Në sallata, supera por edhe të shoqëruar me fruta. Idealja do të ishte misri i zier.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Vaji i ullirit: zbulohet një...

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër...

Vaji i palmës dhe kallamari...

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar...

8 arsye pse jemi gjithmonë...

Ju "gërryen" stomaku në mes të një takimi, në punë, në një mbledhje online? Të qenit i uritur vazhdimisht mund të shkaktohet nga mungesa e proteinave, fibrave dhe yndyrave në...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X