Vlerat e makaronave per bebet

0 0

Makaronat janë një ushqim që duhet të futen në dietën e fëmijës tuaj duke filluar nga muaji i 8, por nëse fëmija është alergjik ndaj grurit futja në dietën e tij duhet të bëhet shumë më vonë. Nëse fëmija juaj deri tani nuk ka pasur shqetësime pasi ka ngrënë prodhime tërshëre apo gruri do të thotë që nuk është alergjik ndaj glutenit (proteinë). Megjithatë duhet të merrni edhe këshillën e pediatrit para prezantimit të një ushqimi të ri tek fëmija juaj.

Vlerat e makaronave për fëmijën

Ato janë të pasura me vitamina dhe minerale, prandaj duhet të kujdeseni të gjeni produktin e duhur për fëmijën tuaj. Pra të blini një pako makaronash të cilat do të jenë të përshtatshme për moshën që fëmija ka. Ato janë të pasura me karbohidrate të cilat e furnizojnë trupin me energji.
Përmbajnë hekur, magnez, fosfor, kalium, zink, mangan etj. Si edhe vitaminat B6, B12, A etj.

Si të zgjedhim produktin e duhur?

Përpiquni të blini një produkt BIO, gjithmonë nëse keni mundësi. Merrni në konsideratë gjithashtu edhe produktet e bebeve që janë të mundësuara nga firma të ndryshme. makaronat e pagatuara në përgjithësi kanë jetëgjatësi, megjithatë për t’i mbrojtur më shumë mund t’i fusni brenda një kavanozi prej qelqi.
Mund t’i gatuani për të bërë një vakt të plotë me lëng mishi dhe perime.

Lexoni edhe: Si te gatuajme makarona per bebet?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Vaji i ullirit: zbulohet një...

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër...

Vaji i palmës dhe kallamari...

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar...

Dieta e ulët në kalori,...

Një dietë me kalori të ulët duket se ngadalëson rritjen e tumoreve më shumë sesa një dietë ketogjenike. Ky është rezultati i një studimi të fundit nga një grup studiuesish...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X