Vlerat e beta hCG per secilen jave te shtatzanise

0 1

Pasi ka ndodhur ngjizja e fëmijës, trupi i gruas fillon të prodhojë hormonin e shtatzanisë (hormone beta hCG). Ky hormon prodhohet nga një ind (trofoblasti), ind i cili me avancimin e shtatzanisë do të transformohet në plaçentë. Prodhimi i këtij hormoni fillon të shfaqet 8-10 ditë pas ngjizjes, pra në momentin kur embrioni fillon të implantohet në muret e mitrës. Prania e këtij hormoni mund të provohet me anën e testit që kryhet nëpërmjet urinës, ose nëpërmjet një analize gjaku.

Java e shtatzanisë Vlera e hormonit
              1 5-50 (mesatarja-14)
              2 5-50 (mesatarja- 21)
              3 5-50 (mesatarja- 42)
              4 10-425
              5 19- 7 340
              6 1 080-56 500
            7-8 7 650-229 000
            9-10 25 700- 288 000
           13-16 13 300- 254 000
           17-24 4 060- 165 400
            24-40 3 640- 117 000

Kur duhet të kryejmë testin e shtatzanisë?

Në rast se do të kryeni një test shtatzanie, rezultati mund të dalë negativ edhe pse shtatzania mund të jetë ngjizur. Kjo do të ndodhë për shkak se përqëndrimi i hormonit do të jetë nën 25 mUI/mL, dhe në rast se testi do të dalë pozitiv vlerat do të jenë sipër vlerës 25.

Lexoni edhe: Si te lexojme testin e shtatzanise?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X