Vitamina K, vlerat dhe në çfarë mase na nevojitet

Vitamina K luan një rol kryesor në ndihmën e mpiksjes së gjakut, duke parandaluar gjakderdhjen e tepërt. Për dallim nga shumë vitamina të tjera, vitamina K nuk përdoret zakonisht si një suplement dietik. Ja nevojat ditore për të sipas moshës.
0 0

Vitamina K është në të vërtetë një grup komponimesh. Më e rëndësishmja nga këto komponime duket se është vitamina K1 dhe vitamina K2. Vitamina K1 merret nga zarzavatet me gjethe dhe disa perime të tjera. Vitamina K2 është një grup përbërësish që merret kryesisht nga mishi, djathërat dhe vezët dhe sintetizohet nga bakteret.

Kohët e fundit, disa njerëz kanë përdorur vitaminën K2 për të trajtuar osteoporozën, por në të vërtetë nuk ka të dhëna të mjaftueshme për të rekomanduar përdorimin e vitaminës K2 për osteoporozën.

Pse njerëzit marrin vitaminë K?

Nivelet e ulëta të vitaminës K mund të rrisin rrezikun e gjakderdhjes së pakontrolluar. Ndërsa mungesat e vitaminës K janë të rralla tek të rriturit, ato janë shumë të zakonshme tek foshnjat e porsalindur. Një injeksion i vetëm i vitaminës K për të sapolindurit është standard.

Ndërsa mungesat e vitaminës K janë të rralla, mund të keni rrezik më të madh nëse:

  • Keni një sëmundje që ndikon në përthithjen në traktin tretës;
  • Merrni ilaçe që ndërhyjnë në thithjen e vitaminës K;
  • Jeni kequshqyer;
  • Pini shumë alkool.

Në këto raste, mjeku mund të sugjerojë shtesë të vitaminës K.

Përdorimet e vitaminës K për kancerin, për simptomat e të vjellave në mëngjes, për heqjen e venave merimangë, dhe për gjendje të tjera.

Sa vitaminë K duhet të merrni?

Konsumi i rekomanduar adekuat i vitaminës K që merrni, si nga ushqimi ashtu edhe nga burimet e tjera, është më poshtë. Shumica e njerëzve marrin mjaftueshëm vitaminë K nga dietat e tyre.

Gupet Nevojat për vitaminë K
Fëmijët 0-6 muajsh 2 mikrogramë/ditë
Fëmijët 7-12 muajsh 2.5 mikrogramë/ditë
Fëmijët 1-3 vjeç 30 mikrogramë/ditë
Fëmijët 4-8 vjeç 55 mikrogramë/ditë
Fëmijët 9-13 vjeç 60 mikrogramë/ditë
Vajzat14-18 vjeç 75 mikrogramë/ditë
Gratë 19 vjeç e lart 90 mikrogramë/ditë
Gratë shtatzanë ose gjidhënëse (19-50) 90 mikrogramë/ditë
Gratë shtatzanë ose gjidhënëse (nën 19) 75 mikrogramë/ditë
Djemtë 14-18 vjeç 75 mikrogramë/ditë
Burrat 19 vjeç e lart 120 mikrogramë/ditë

 

Nuk ka patur efekte të dëmshme të vitaminës K me nivelin e gjetur në ushqime ose suplemente. Sidoqoftë, kjo nuk përjashton rrezikun nëse e merrni me doza të larta. Studiuesit nuk kanë caktuar një dozë maksimale të sigurt.

A mund ta merrni vitaminën K natyrisht nga ushqimet?

Burime të mira natyrore ushqimore të vitaminës K përfshijnë:

  • Perime si spinaqi, asparagusi dhe brokoli;
  • Bishtajoret si fasulet;
  • Vezët;
  • Luleshtrydhet;
  • Mishi si mëlçia.

Cilat janë rreziqet e marrjes së vitaminës K?

Ndërveprimet: Shumë ilaçe mund të ndërhyjnë në efektet e vitaminës K. Këto përfshijnë antacidë, hollues të gjakut, antibiotikë, aspirinë, dhe ilaçe për kancerin, kolesterolin e lartë dhe sëmundje të tjera.

Rreziqet: Ju nuk duhet të përdorni shtesa të vitaminës K përveç nëse ua rekomandon mjeku. Njerëzit që marrin ilaçe problemet e zemrës, çrregullimet e koagulimit mund të kenë nevojë që të vëzhgojnë më mirë dietën e tyre për të kontrolluar sasinë e vitaminës K që marrin.Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Doni të mbani nën kontroll...

Është përllogaritje matematikore, aq më shumë kalori të konsumojmë çdo ditë, aq më shumë shtojmë peshë. Si pasojë, për të humbur kilogramët shtesë, duhet të zvogëloni sasinë e kalorive që...

Kur mund të hajë foshnja...

Foshnja juaj mund të hajë shalqi menjëherë që në fazat e hershme të fillimit të ushqimeve të ngurta, pasi ekspertët e konsiderojnë ushqim të shëndetshëm e të sigurt që pasi...

Vaji i ullirit ekstra i...

Mes shumë virtytesh të vajit të ullirit ekstra të virgjër, shtohet një tjetër: roli anti-plakje nervore i hidroksirirozolit, një substancë e përfshirë me bollëk në mbetjet e përpunimit të ullirit....

Trajtimet e reja për çrregullimet...

Paraqitja fizike dhe imazhi që kemi për veten është shumë personal dhe nganjëherë jo i vërtetë. Në fakt, sëmundje të tilla si anoreksia, bulimia dhe të gjitha çrregullimet e ngrënies...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X