Vitamina E

0 0

Përse nevojitet

Nëse nuk marrim sa duhet vitaminë E, për shkak të problemeve të tretjes, mund të kemi dëmtim të nervave, syve dhe sistemit imunitar.

Burimi më i mirë janë ushqimet

Vitaminën E mund ta merrni nga farat e lulediellit, bajamet, vaji, gjalpi i kikirikut dhe spinaqi.

Vajrat dhe kremrat kozmetike

Këto produkte që përmbajnë vitaminën E ndihmojnë për inflamacionet e lëkurës dhe sigurojnë mbrojtje nga dielli, por kujdes nga ato që quhen derivate sintetike, sepse nuk kanë të njëjtin efekt.

A mund të shërojë plagët?

Vitamina E është e mirë për lëkurën, flokët, thonjtë dhe parandalon lëndimet, dëmtimin e tyre.

A mund të trajtojë sëmundje?

Mund të keni dëgjuar se vitamina E ndihmon në parandalimin e shumë sëmundjeve si ato kardiovaskulare, kanceri e deri te Alzheimer. Por, studimet kanë treguar se këto pretendime nuk janë të vërteta.

Reaksionet nëse kombinohet me ilaçe

Nëse jeni duke marrë ilaçe, konusltohuni me mjekun para se të merrni suplemente të vitaminës E. Kjo është e rëndësishme sidomos nëse bëni kimioterapi ose nëse merrni hollues gjaku.

Lexo edhe: 10 shenja të hershme që tregojnë se trupi juaj ka mungesë vitamine C


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X