Vitamina A ne shtatzani, vlerat dhe menyra korrekte e te perdorurit

0 0

Vitamina A është e pranishme në shumë ushqime, por mund të ndodhë që në një moment të caktuar mjeku të përshkruajë marrjen e saj si pasojë e mungesës që gruaja ka. Nëse gruaja do të ketë një dietë shumë të mirë ushqimore, marrja e suplementëve shtesë në më të shumtën e rasteve do të jetë e panevojshme. Sipas Organizatës botërore të shëndetit, ajo duhet të merret gjithmonë me rekomandimin e mjekut, kjo pasi në të kundërt një sasi më e madhe se normalja mund të dëmtojë zhvullimin e fetusit. Zakonisht këshillohet që gruaja të marrë suplemente shtesë në rast se ka mungesë ose në rast se vuan nga xeroftalmia (sëmundje në sytë).

Përse është e rëndësishme vitamina A?

Kjo vitaminë është e rëndësishme për shëndetin e mirë të zmaltit të dhëmbëve, zhvillimin e kockave, flokëve, thonjve, mukozave dhe mirëmbajtjes së lëkurës. Rëndësia e saj është tepër e madhe gjithashtu edhe në lidhje me zhvillimin e shikimit, kryesisht në errësirë duke e përmirësuar ndjeshëm atë. E mbron syrin nga një sërë sëmundjesh si edhe stimulon prodhimin e antikorpeve duke rritur rezistencën e trupit ndaj infeksioneve.

Ku mund të gjejmë vitaminën A?

Ashtu sic e thamë edhe më sipër ndodhet në shumë ushqime, prandaj gruaja zakonisht merr sasinë e nevojshme të kësaj vitamine. Ajo gjendet në vezët, mishi, qumështi dhe derivatet e tij, mëlci (sidomos tek ajo e merlucit), frutat dhe perimet me gjethe jeshile, ndër të cilat duhet të përdorni ato me ngjyrë të theksuar. Do të veçonim karrotën, kungullin jeshil, pataten e ëmbël, kungullin e verdhë, pjeprin, kajsitë, brokolin dhe spinaqin. Burimi kryesor mbetet melçia.

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

  • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
  • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
  • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
  • TV (13%, 78 Votes)78
  • Muzike (8%, 49 Votes)49
  • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

A mund të mbaj në...

A është e sigurt të ngrini në krahë një fëmijë ndërsa jeni shtatzënë? Ja çfarë duhet të dinë nënat e ardhshme me të vegjlit në shtëpi. "Njerëzit vazhdojnë të më...

Udhërrëfyesi për testin prenatal: Cili...

Nga ultratingulli e deri te testi NIFTY - nënat e ardhshme kanë një gamë të gjerë të testeve plotësuese, për të larguar frikën rreth shëndetit të fëmijës. Nga çdo dëshirë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X